Rzecznik talibów Suhail Shaheen w rozmowie z chińską telewizją CGTN powiedział w czwartek, że Chiny mogą odegrać wielką rolę w odbudowie Afganistanu i zaprasza Państwo Środka do współpracy. Chiny od dawna domagały się wycofania amerykańskich wojsk z Afganistanu, dlatego talibowie widzą w nich potencjalnego partnera.
"Chiny to wielki kraj"
Po opuszczeniu Afganistanu przez amerykańskich żołnierzy Chiny oskarżają USA. Ich zdaniem właśnie pośpieszna ewakuacja Amerykanów doprowadziła do chaosu w kraju.
Chiny to wielki kraj, z ogromną gospodarką i możliwościami — powiedział Shaheen w rozmowie z telewizją CGTN.
Jeszcze przed ofensywą talibów przedstawiciele Państwa Środka spotykali się z talibami w położonym na północy kraju mieście Tiencin. Wówczas szef MSZ Chin Wang Yi wyraził nadzieję, że rządy islamu w Afganistanie będą miały umiarkowaną formę. Chiny otwarcie obawiają się tego, że Afganistan kontrolowany przez talibów stanie się przystanią dla muzułmańskich separatystów.
Chiny rozważają wspólne projekty z talibami
Współpraca Chin z talibami może być jednak korzystna dla obu krajów — uważa agencja Reutera. Jak pisze, Pekin zainteresowany jest wielkimi afgańskimi złożami surowców. Źródła w chińskim koncernie metalurgicznym Metallurgical Corp of China (MCC) poinformowały, że rozważy on realizację zarzuconego projektu wydobycia miedzi, gdy rząd talibów zostanie uznany przez wspólnotę międzynarodową oraz rząd Chin.
Jak podała wcześniej stacja CNN, że w 2010 roku amerykańska armia i geolodzy uznali, że wartość zasobów surowcowych Afganistanu sięga blisko 1 bln dolarów. W kraju znajdują się wielkie złoża żelaza, miedzi, złota, metali ziem rzadkich, a przede wszystkim litu, który jest ważnym, ale rzadkim pierwiastkiem wykorzystywanym do produkcji ładowanych baterii oraz w innych technologiach.
Okazja dla Chin
Jak oceniła stacja CNN, wycofanie się USA z Afganistanu może być okazją dla Chin, by zainwestować w wydobywanie w tym kraju cennych surowców, zwłaszcza że miałoby to dla Pekinu znaczenie nie tylko gospodarcze, ale i geopolityczne.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.