Malwina Witkowska
Malwina Witkowska| 

Tanio już było. Ceny jajek ostro pójdą w górę

72

Ceny jaj w hurcie zaczynają stopniowo rosnąć. Obecnie wzrost ten jest stosunkowo powolny, jednak według prognoz Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz, w najbliższym czasie możemy spodziewać się coraz silniejszej presji na dalsze podwyżki. Ile jesienią będą Polaków kosztować jajka?

Tanio już było. Ceny jajek ostro pójdą w górę
Jesienią ceny jaj pójdą do góry. Dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz przedstawia powody (Pixabay)

Według analiz przeprowadzonych przez Izbę, obecny krajowy potencjał produkcyjny, mierzony pogłowiem kur, jest najniższy od kilku lat. Analitycy zauważają, że podobna sytuacja miała miejsce w 2022 roku, kiedy to w ciągu trzech miesięcy hurtowe ceny jaj w Polsce wzrosły aż o 75 procent.

Gwałtowny wzrost cen w tamtym okresie był wynikiem spadku produkcji, co może sugerować, że obecne warunki również mogą prowadzić do podobnych podwyżek w przyszłości.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Groźne odkrycie w stawie. Wędkarz zbladł po wyłowieniu reklamówki z wody

- Szacowana wylęgami piskląt populacja towarowych kur nieśnych jest niewystarczająca w stosunku do potrzeb rynku podobnie jak było w 2022 roku. Oczekujemy zatem, że jesienią ceny jaj osiągane przez producentów pójdą w górę. Wzrosty nie powinny być tak spektakularne jak dwa lata temu, niemniej będą bardzo wyraźne i odczuwalne – przekazuje Katarzyna Gawrońska, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

Ceny jaj pójdą w górę. Oto powód

Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Izbę, produkcja piskląt w bieżącym roku osiągnęła najniższy poziom od ośmiu lat. W Polsce, od początku roku do końca lipca, na rynku pojawiało się zazwyczaj od ponad 21 do ponad 25 milionów młodych kurek. W bieżącym sezonie jednak liczba ta wyniosła zaledwie nieco ponad 19 milionów.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Dyrektor Gawrońska wyjaśnia, że zmniejszona podaż jaj wynika z obaw producentów przed większymi inwestycjami. Według niej, niepewność rynkowa i obawy o przyszłe zyski sprawiły, że wielu producentów wstrzymało się z dalszymi inwestycjami, co wpłynęło na spadek produkcji piskląt.

- Wynikało to z niestabilności przepisów i wielu nowych obostrzeń związanych z produkcją oraz z obaw o nieprzewidziane wydarzenia typu zwiększony import czy grypa ptaków. Istotne znaczenie ma także transformacja branży w kierunku chowów alternatywnych, czyli stopniowe odchodzenie od klatek – dodała Gawrońska.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić