W sierpniu 2022 roku przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z sierpniem 2021 roku było wyższe o 12,7 proc. Wyniosło 6583,03 zł brutto. Przy uwzględnieniu inflacji na poziomie 16,1 proc. nasunął się taki wniosek, że realne pensje zmalały w ujęciu rok do roku - rosły bowiem wolniej niż ceny.
By sprawdzić, czy ten negatywny trend się utrzyma, czekaliśmy na dane o przeciętnym wynagrodzeniu we wrześniu. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu 2022 r. wyniosło 6687,81 zł - podaje money.pl.
Dane z Głównego Urzędu Statystycznego wskazują na to, że w przypadku wynagrodzeń odnotowano wzrost o 14,5 proc. rok do roku. Inflacja natomiast we wrześniu jeszcze wzrosła i wyniosła aż 17,2 proc. r/r. Pensje nadal rosną zatem wolniej aniżeli ceny. Polacy więc biednieją.
GUS: średnie wynagrodzenie w III kwartale i przeciętne zatrudnienie
GUS przedstawił również dane o średnim wynagrodzeniu w trzecim kwartale i przeciętnym zatrudnieniu.
- przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (bez nagród) w trzecim kwartale 2022 r. wyniosło 6736,60 zł;
- przeciętne zatrudnienie we wrześniu 2022 r. w sektorze przedsiębiorstw (firmy powyżej 9 osób) wyniosło 6 493,8 tys. etatów (+2,3 proc. r/r).
Wprawdzie to wciąż wolniej niż inflacja, ale realne dochody gospodarstw domowych spadają na razie wolniej, niż się spodziewaliśmy - skomentowali analitycy Pekao, pokazując jednocześnie wykres ukazujący spadek realnego tempa wynagrodzeń.
Realna dynamika płac rozjechała się wybitnie z nominalną. To głównie zasługa tego, że płace nominalne przyspieszają wraz z przyspieszeniem inflacji - spostrzegli eksperci z mBanku, również prezentując wykres.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.