Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o nieprzedłużeniu zerowej stawki podatku VAT na niektóre produkty spożywcze. Jako powód podało utrzymujący się trend spadkowy inflacji i spadek tempa wzrostu cen żywności. Od kwietnia stawka podatku VAT będzie zatem wynosić 5 proc.
Obecnie w Polsce, od lutego 2022 roku, gdy rząd podjął decyzję o wprowadzeniu tarczy antyinflacyjnej, obowiązuje obniżona do 0 proc. stawka VAT na żywność, która wcześniej była objęta pięcioprocentową stawką podatku. Obejmuje ona podstawowe produkty spożywcze takie jak np. owoce, warzywa, mięso, nabiał i produkty ze zbóż. Zgodnie z decyzją rządu wygasa jednak wraz z końcem marca.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W związku z tym za wiele produktów, w tym tych przeznaczonych dla niemowląt i małych dzieci, zapłacimy więcej. Co podrożeje?
- mleko i mleko modyfikowane dla dzieci
- preparaty do początkowego żywienia niemowląt, w tym mleko początkowe,
- preparaty do dalszego żywienia niemowląt, w tym mleko następne.
Oprócz tego, trzeba się też przygotować na wzrost cen innych produktów spożywczych. Czyli tych, na które do tej pory obowiązywała zerowa stawka VAT. Są to m.in.:
- mięso i ryby oraz przetwory z nich,
- mleko i produkty mleczarskie,
- jaja,
- miód naturalny,
- orzechy,
- warzywa i owoce oraz ich przetwory,
- tłuszcze zwierzęce i roślinne jadalne (oliwa, olej rzepakowy, olej słonecznikowy),
- zboża i przetwory ze zbóż, w tym pieczywo i pieczywo cukiernicze
- wody, włącznie z wodami mineralnymi i wodami gazowanymi
- lody
O podwyżkach cen produktów pisał na portalu X ekonomista Rafał Mundry. Oszacował on, że podniesienie stawek VAT do pięciu procent, będzie oznaczało wzrost kosztów podstawowych zakupów o 50 - 100 złotych miesięcznie. Dla wielu polskich rodzin nie są to małe pieniądze...
Czytaj także: Ogromne obawy wśród Polaków. Drżą przed 1 kwietnia
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.