Niepewna przyszłość
Raport "Jakość życia. Wpływ COVID-19 na młodych w UE" pokazuje jasno: jest źle. Autorzy badania postanowili przyjrzeć się nastrojom młodych Europejczyków przed pandemią oraz jej bezpośredni wpływ na zatrudnienie, poziom wykształcenia, kondycję psychiczną i postrzeganie przyszłości.
Wnioski mogą zaskakiwać. Poziom optymizmu młodych ludzi mieszkających w różnych krajach Unii Europejskiej była wyraźnie skorelowana z uderzeniami kolejnych fal pandemii oraz nakładaniem i luzowaniem restrykcji.
Jeszcze przed rokiem odnotowano spadek nastroju w Polsce do poziomu 35 proc. Gorzej od nas wypadały tylko: Chorwacja, Cypr i Węgry. Po upływie roku w wielu z tych państw sytuacja uległa znacznej poprawie. Gorzej jest tylko w Polsce (37 proc.) i Hiszpanii (35 proc.).
Są miejsca, gdzie jest lepiej
Jeśli przyjrzymy się obawom młodych Europejczyków, okaże się, że pośród największych strachów w pierwszej kolejności wymienia się brak pracy. Tego obawia się nawet co trzeci młody. Są jednak i plusy.
W ciągu niespełna roku o 15 proc. zmalały obawy o to, by "związać koniec z końcem". W pierwszej turze taką obawę miało 35 proc. młodych ludzi, a w trzeciej już tylko 20 proc.
Największym optymizmem w Unii Europejskiej wykazują się młodzi mieszkańcy Malty, Łotwy i Słowenii (oscylują wokół 70 proc.). Średnia unijna wynosi 50 proc. w ostatniej turze badania (wiosna 2021).