Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Ten kraj "karmi Putina". Kupuje 5 razy więcej ropy niż wcześniej

Sprzedaż rosyjskiej ropy naftowej do Indii wzrosła w tym roku ponad pięciokrotnie. Tym samym w czerwcu Rosja stała się drugim co do wielkości dostawcą ropy naftowej do tego kraju. To przekłada się na 40 mln euro, które zasilają budżet państwa Putina.

Ten kraj "karmi Putina". Kupuje 5 razy więcej ropy niż wcześniej
Rosja sprzedaje ropę naftową nie tylko do Indii, ale również do innych azjatyckich krajów (PAP, GAVRIIL GRIGOROV/SPUTNIK/KREMLIN POOL)

Od czasu inwazji rosyjskich wojsk na Ukrainę, eksport paliw kopalnych do Indii znacznie wzrósł - dowiadujemy się z informacji podanych przez agencję Nikkei. Pomimo sankcji nałożonych na Federację Rosyjską przez wiele krajów, Rosja wciąż znajduje klientów na swoje cenne surowce.

Rosja sprzedaje ropę naftową do Indii

W tym roku sprzedaż ropy naftowej do Indii wzrosła pięciokrotnie, co daje Rosji zysk w wysokości 40 mln euro. W 2021 roku Rosja była dziesiątym co do wielkości dostawcą ropy naftowej dla Indii. W czerwcu 2022 roku Rosja wskoczyła z dziesiątego miejsca na drugie. Władze Indii tłumaczą natomiast import surowca z Rosji walką z rosnącą w kraju inflacją. 

Rosyjska ropa płynie do Azji

Jak podaje money.pl, Rosja sprzedaje ropę naftową nie tylko do Indii, ale również do kilku innych azjatyckich krajów. Zgodnie z analizami Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem, w lipcu oraz w sierpniu eksport ropy naftowej do Chin wzrósł bowiem o 17 proc., czyli 30 mln euro, w porównaniu z lutym oraz z marcem. Eksport węgla w tych okresach wzrósł natomiast aż o 53 proc. 

Sankcje nałożone na Rosję w związku z wojną w Ukrainie, jak się okazuje, kosztują Moskwę około 250 mln euro dziennie. Ogólny spadek rosyjskiego eksportu energii jest jednak mniejszy i wynosi ok. 170 mln euro. Wszystko dzięki sprzedaży surowców do azjatyckich państw, takich jak Chiny czy Indie. 

Według agencji Nikkei, Rosja rozwija również eksport surowców na Bliski Wschód - do Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz Egiptu. Z danych CREA wynika, że w ciągu sześciu miesięcy od początku inwazji na Ukrainę, Rosja zarobiła na eksporcie paliw kopalnianych około 158 mln euro. Koszty wojny w Rosji z kolei szacowane są na około 100 mld euro. 

Zobacz także: Putin zawęża plany. Wiceminister z PiS o pomocy z Polski
Autor: WEG
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Wybrane dla Ciebie
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić