Niskie dochody mają katastrofalne skutki. Przyczyniają się do tego, że każdego dnia na świecie umiera 21 tys. osób - stwierdzono w raporcie Oxfam, międzynarodowej organizacji humanitarnej zajmującej się walką z głodem na świecie i pomocą w krajach rozwijających się. Tymczasem 10 najbogatszych osób na świecie od marca 2020 r. podwoiło swoje majątki.
W tym roku to, co się dzieje, jest poza skalą. Prawie codziennie podczas tej pandemii gdzieś pojawia się nowy miliarder, a tymczasem 99 proc. światowej populacji znalazło się w gorszej sytuacji z powodu blokad, problemów z handlem międzynarodowym, mniejszej turystyki międzynarodowej - powiedział Danny Sriskandarajah, dyrektor generalny Oxfam GB.
- W rezultacie 160 milionów ludzi zostało zepchniętych w ubóstwo. Jest coś głęboko wadliwego w naszym systemie gospodarczym - dodał Sriskandarajah.
Według danych Forbesa, które cytuje organizacja, 10 najbogatszych ludzi świata to: Elon Musk, Jeff Bezos, Bernard Arnault z rodziną, Bill Gates, Larry Ellison, Larry Page, Sergey Brin, Mark Zuckerberg, Steve Ballmer i Warren Buffet.
Czytaj także: Padło pytanie o "chipy". Tak skomentował to Bill Gates
Chociaż ich majątek wzrósł łącznie z 700 miliardów dolarów do 1,5 biliona dolarów, wysokość ich fortun znacznie się od siebie różni. Majątek Muska w ciągu niecałych dwóch lat zwiększył się o ponad 1000 proc., podczas gdy fortuna Gatesa wzrosła o 30 proc.
Światowe Forum Ekonomiczne w tym tygodniu
Oxfam zazwyczaj publikuje raport na temat globalnych nierówności na początku spotkania Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Podczas tego wydarzenia zazwyczaj tysiące liderów korporacyjnych i politycznych, celebrytów, aktywistów, ekonomistów i dziennikarzy zbierają się w szwajcarskim ośrodku narciarskim.
Już drugi rok z rzędu jednak spotkanie, które było zaplanowane na ten tydzień, będzie odbywało się wyłącznie online w związku z pojawieniem się wariantu Omicron. Dyskusje obejmą m.in. prawdopodobną przyszłą ścieżkę pandemii oraz temat szczepionek i transformacji energetycznej.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.