W ustawie określone zostały warunki nabycia przez osoby uprawnione prawa do dodatkowego świadczenia pieniężnego, zwanego czternastą emeryturą. Świadczenie ma przysługiwać na stałe.
Zgodnie z ustawą 14. emerytura będzie przysługiwać osobom uprawnionym w wysokości kwoty najniższej emerytury, obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne – dla osób, których wysokość świadczenia podstawowego przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń nie przekracza 2900 zł; kwoty najniższej emerytury, obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, pomniejszonej o kwotę różnicy między kwotą wysokości świadczenia podstawowego przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń a kwotą 2900 zł, których wysokość świadczenia podstawowego, przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń, przekracza 2900 zł - wyjaśnia PAP.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Do ruchu prezydenta odniosła się już minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. - Dla seniorów oznacza to, że dotrzymaliśmy słowa. Tak, jak zostało zapowiedziane: czternasta emerytura już na stałe. Jeszcze w tym roku seniorzy otrzymają to świadczenie. Planujemy wypłatę, podobnie jak w ubiegłym roku, czyli będzie to początek września - powiedziała w TVP Info.
Marlena Maląg o 14. emeryturze
Marlena Maląg, mówiąc o 14. emeryturze, oceniła, że jest to dowód wiarygodności rządu Prawa i Sprawiedliwości. Podkreśliła, że "czternasta emerytura staje się faktem i na stałe będzie wpisana w portfel seniorów".
Robimy to z miłości do Polski, aby piękniała, aby była państwem nowoczesnym, rozwijającym się, aby była liderem na tle Unii Europejskiej - podsumowała, cytowana przez PAP.