Tak naprawdę takie zmiany powinny zostać uchwalone już pięć miesięcy temu. Chodzi bowiem o dostosowanie polskich przepisów do unijnej dyrektywy, której zadaniem jest ułatwienie łączenia pracy zawodowej z życiem rodzinnym. Polska stosowne modyfikacje powinna wdrożyć w sierpniu 2022 roku.
Po zmianach pracownikom będzie przysługiwać aż 35 dni wolnego. Będzie można skorzystać z pięciu dni dodatkowego urlopu opiekuńczego. Będzie on przysługiwać pracownikowi w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny (syn, matka, ojciec, małżonka). Taki urlop będzie bezpłatny.
Będzie można również wziąć dwa dni wolnego na nieprzewidziane zdarzenia. "Wolne zostanie udzielone w przypadku nagłego zdarzenia, którego nie dało się przewidzieć – nagłej choroby, wypadku lub innego zdarzenia wymagającego natychmiastowej obecności pracownika" - wyjaśnia "Fakt". Za ten czas pracownik dostanie tylko połowę pensji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wydłużony zostanie urlop ojcowski. Aktualnie trwa dwa tygodnie, a po zmianach jego długość wyniesie dziewięć tygodni.
Są jednak dwa "ale": tylko ojciec z takiego urlopu będzie mógł skorzystać. Jeśli tego nie zrobi, wolne przepadnie, mama nie będzie mogła z niego skorzystać. Także będzie mniej czasu na to, by z urlopu skorzystać – teraz tacierzyński można wykorzystać w ciągu 24 miesięcy, po zmianach w kodeksie pracy - przez rok - zauważa tabloid.
Czytaj także: Ma 90 lat i wciąż łapie w żagle wiatr! "Małolat" chce trafić do księgi rekordów Guinnessa
Elastyczny czas pracy i dodatkowe przerwy
Po zmianach rodzice będą mogli korzystać z elastycznego czasu pracy, co pozwoli np. nawet na pięciogodzinny rozbrat z pracą w ciągu dnia. Szef nie musi się na to zgodzić, a uprawnieni do składania wniosków o uelastycznienie czasu pracy będą jedynie rodzice dzieci do 8. roku życia.
Przy sześciogodzinnej pracy przysługuje obecnie 15 minut przerwy. Po wdrożeniu modyfikacji osoby, które pracują powyżej dziewięciu godzin, otrzymają kolejny kwadrans przerwy. Trzecia przerwa pojawi się wtedy, gdy dobowy wymiar pracy przekroczy 16 godzin.
Czytaj także: Nowy filtr na TikToku robi furorę, bo całkiem zmienia twarz. Jest jednak bardzo szkodliwy