W piątek głosowano w sprawie Ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa. Za uchwaleniem tego dokumentu opowiedziało się 438 posłów. Przeciw było dwunastu. Nikt nie wstrzymał się od głosu.
Sejm opowiedział się w piątek za poprawką zgłoszoną przez Prawo i Sprawiedliwość. Zgodnie z nią świadczenie pieniężne będzie przysługiwało sołtysom, którzy pełnili swoją funkcję przez co najmniej dwie kadencje i nie mniej niż przez 8 lat (w rządowym projekcie była mowa o 10 latach) - informuje Polska Agencja Prasowa.
Świadczenie będzie waloryzowane, a jego początkowa wysokość to 300 zł. Na takie wsparcie będą mogły liczyć osoby, które ukończyły 60. rok życia (w przypadku kobiet) lub 65. rok życia (mężczyźni).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
300 plus dla sołtysów. Najważniejsze rozwiązania
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że nowe przepisy mają wprowadzić następujące rozwiązania:
- sołtysi, którzy pełnili swoją funkcję przez co najmniej 10 lat (po poprawce - 8 lat), otrzymają świadczenie wysokości 300 zł miesięcznie. Kwota ta będzie corocznie waloryzowana.
- świadczenie zostanie przyznane po osiągnięciu 60 lat w przypadku kobiet oraz 65 lat w przypadku mężczyzn.
- nowe świadczenie dla sołtysów będzie wypłacane przez KRUS na wniosek osoby uprawnionej.
- wzór wniosku zostanie określony w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji.
- do wniosku trzeba będzie dołączyć zaświadczenie wydane przez wójta (lub burmistrza bądź prezydenta miasta), właściwego dla sołectwa, w którym sołtys pełnił swoją funkcję.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.