pogoda
Warszawa

To koniec Funduszu Kościelnego? "Obiecaliśmy"

93

Likwidacja Funduszu Kościelnego to jeden ze 100 konkretów, które Koalicja Obywatelska zobowiązała się zrealizować po wyborach parlamentarnych. Czy rzeczywiście do tego dojdzie? Pojawiły się nowe informacje w tej sprawie.

To koniec Funduszu Kościelnego? "Obiecaliśmy"
Fundusz Kościelny do likwidacji? (Pixabay, pixabay)

Fundusz Kościelny na zmienionych warunkach funkcjonuje w naszym kraju od 1950 roku. Aktualnie właśnie z niego opłacane są ubezpieczenia społeczne i zdrowotne dla księży. Obejmuje duchownych wszystkich wyznań, jednak najwięcej pieniędzy trafia do Kościoła katolickiego.

W 2022 roku kwota tej dotacji była rekordowa. Wyniosła aż 200 milionów złotych!

Podczas kampanii wyborczej Koalicja Obywatelska zapewniała, że chce skończyć z przekazywaniem Kościołowi środków z budżetu państwa. Na liście "100 konkretów na 100 dni" pojawił się postulat likwidacji Funduszu Kościelnego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Anita Lipnicka odmówiła sędziowania w "The Voice of Poland". "Chcieli mnie we wspólnym fotelu z Johnem Porterem"

Teraz okazuje się, że może do tego nie dojść! Możliwe są jedynie pewne zmiany. Serwis money.pl uważa, że Fundusz Kościelny może zostać zastąpiony przez odpis podatkowy.

Chodzi o podobne rozwiązanie, które jest wdrożone w przypadku organizacji pożytku publicznego. Główna różnica polegałaby na tym, że nie byłoby już bezpośrednich dotacji.

Fundusz Kościelny. Będzie zgrzyt?

Zapis ws. Funduszu Kościelnego pojawił się w umowie koalicyjnej. Mimo to nie można wykluczyć zgrzytu w tej sprawie. Za wprowadzeniem odpisu podatkowego ma się opowiadać KO i Lewica. Politycy Trzeciej Drogi (Polski 2050 i PSL) mają natomiast nieco inne poglądy.

Możemy wrócić do rozmów z 2012 roku - wówczas Kościół wyraził wstępną zgodę na takie rozwiązanie. Jeśli ustali się racjonalną stawkę podatkową, nie widzę przeszkód, by takie rozwiązanie wprowadzić. Nikt nie zabroni mi jako katolikowi wpłacać pieniędzy na Kościół, jeśli czuję taką potrzebę - powiedział marszałek senior Sejmu Marek Sawicki z PSL w rozmowie z portalem money.pl.
Decyzja w sprawie likwidacji Funduszu Kościelnego zapadnie w ramach nowej dużej reformy podatkowej. Obiecaliśmy półroczne vacatio legis, więc ewentualne zmiany realnie mogą wejść w życie najwcześniej na początku 2025 roku - zaznaczał natomiast poseł Lewicy Dariusz Wieczorek.
Autor: MDO
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Mówiła, że jedynie "pożycza". Pracownica banku ukradła z kont klientów 240 tys. dolarów
Rozświetlił nocne niebo nad brazylijską Taquarą. Mieszkańcy poszukują kawałków meteorytu
Wymieniają Polskę. Holendrzy publikują niepokojący raport
Groźny wirus na horyzoncie? Alarm w Wielkopolsce
Chciała obniżyć gorączkę u syna. Niemal skazała go na śmierć
Zełenski: Na Kijów spadła rakieta z amerykańskimi częściami
To koniec czarterów, jakie znamy? Itaka uruchamia własną linię lotniczą
Zatrzymany na granicy. Turecki kurier migrantów złapany
Niezwykła piłkarska rodzina. Talent przekazywany w genach
Szczere słowa kardynała. Mówi, czy mógłby zostać papieżem
Przełomowe odkrycie naukowców z Gdańska. Powoduje parazytozy
Trener Polaków był w furii. Niecodzienne słowa do sędziego
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić