Bogdan Zdrojewski stanął na czele sejmowej komisji kultury i środków przekazu. W obecnej kadencji Sejmu będzie się ona zajmować sprawami telewizji, radia oraz prasy.
Zapowiedzi posła wskazują na to, że zmiany, które szykuje komisja, będą naprawdę rewolucyjne. Rąbka tajemnicy Zdrojewski uchylił w rozmowie z portalem wirtualnemedia.pl. Przekazał, że komisja będzie pracować nad likwidacją abonamentu RTV, rozwiązaniem Rady Mediów Narodowych, ale i ukróceniem dotacji dla mediów publicznych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dlaczego szef komisji kultury chciałby usunąć abonament RTV? - Jest anachroniczny, niesprawiedliwy, nieskuteczny i przynosi dość wątpliwe dochody, jeśli chodzi o telewizję. Trzeba pamiętać, że właściwie karani są wszyscy ci, którzy kiedyś zarejestrowali odbiornik radiowy czy telewizyjny. Z telewizji czy radia korzystają praktycznie wszyscy, a płacą na to nieliczni - wyjaśnił Zdrojewski.
Utrzymanie abonamentu w dotychczasowej formie jest mało prawdopodobne. Powinniśmy jednak znaleźć inne sposoby finansowania, aby utrzymać ten fragment mediów publicznych, który traktowany jest jako ważny i który powinien pozostać. Wrócimy do określonej, ale dużo skromniejszej dotacji niż ta, którą proponował przez ostatnie lata rząd PiS oraz innych, bardzo skromnych, ale dużo skuteczniejszych opłat na rzecz mediów publicznych. Jednak tę kwestię będzie przesądzał nowy rząd - dodał.
Wysokość abonamentu RTV w 2024 roku
Na razie jednak abonament obowiązuje. Od jakiegoś czasu znamy wysokość opłat na 2024 rok. Kształtują się następująco:
- opłata za 1 miesiąc za radioodbiornik wynosi 8,70 zł miesięcznie (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 104,40 zł).
- opłata za 1 miesiąc za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wynosi 27,30 zł miesięcznie (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 327,60 zł).
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.