Wystartowała aplikacja e-Paragony. Póki co paragony można do niej dodawać tylko "ręcznie". W kolejnych miesiącach coraz więcej sklepów i zakładów usługowych ma natomiast oferować e-paragony.
Uruchomienie aplikacji było możliwe dzięki utworzeniu specjalnego systemu HUB Paragonowy. To centrala, która pozwala na przesyłanie paragonów z kasy fiskalnej w sklepie do naszej aplikacji w telefonie. Warto odnotować, że to rozwiązanie zapewnia anonimowość oraz bezpieczeństwo.
To system, który uniemożliwia odebranie paragonu przez osoby nieuprawnione. Nikt inny nie ma też informacji co, gdzie, kiedy i za ile dany klient kupił. Ta informacja znajduje się tylko w jego smartfonie - powiedziała Aneta Zachariasz, zastępca dyrektora Departamentu Poboru Podatków w Ministerstwie Finansów, cytowana przez "Super Express".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
E-paragony a środowisko
Na stronie internetowej podatki.gov.pl zauważono, że e-paragony mają pozytywny wpływ na środowisko. Istotna są tutaj:
- ochrona środowiska naturalnego (wytwarzanie papieru na papierowe paragony wymaga wycięcia 800 tys. m2 lasu i zużycia 31 mln litrów wody rocznie. Paragonu papierowego nie można poddać recyklingowi);
- zmniejszenie śladu węglowego (każdy papierowy paragon generuje 2.5 g CO2 w trakcie swojego cyklu życia, co łącznie daje aż 3 300 ton emisji CO2 rocznie w Polsce. Przechodząc na e‑paragony, możemy całkowicie wyeliminować ten ślad węglowy);
- zmniejszenie zużycia energii elektrycznej (tradycyjne drukarki używają energii do wydrukowania paragonów na papierze. Ograniczając lub eliminując potrzebę drukowania paragonów, można zmniejszyć zużycie energii przez drukarki oraz związaną z tym konserwację i wymianę materiałów eksploatacyjnych.
Czytaj także: "Córka pyta czemu musieliśmy wstać przed 7". Wzruszająca relacja w wyborów w Sztokholmie
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.