Paulina Antoniak
Paulina Antoniak| 

To miała być rewolucja. Polacy już nie chcą budować takich domów

201

Jednym z elementów Polskiego Ładu są ułatwienia dla budowy domów o powierzchni do 70 metrów kwadratowych. W założeniu projekt poprzedniego rządu miał się przyczynić do poprawy sytuacji mieszkaniowej w naszym kraju. Okazuje się jednak, że w roku ubiegłym zgłoszono jedynie 906 takich domów.

To miała być rewolucja. Polacy już nie chcą budować takich domów
W roku ubiegłym zgłoszono jedynie 906 domów o powierzchni do 70 m kw. (Pixabay)

Jednym z uproszczeń projektu jest brak konieczności posiadania pozwolenia i ustanowienia kierownika budowy. Pomysł jednak się nie przyjął, co widać po zgłoszonej liczbie domów o powierzchni do 70 metrów kwadratowych.

W minionym roku w całej Polsce zgłoszono jedynie 906 takich domów, czyli niewiele ponad jedną ósmą wszystkich domów.

Przepisy ustawy o prawie budowlanym stanowią, że domy o powierzchni do 70 metrów kwadratowych wymagają zgłoszenia, ale nie ma obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę. To miało przyspieszyć budowę własnych czterech kątów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dom bez pozwolenia do 70 mkw. Minister: Nowe prawo jeszcze w tym roku

Zgodnie z zasadami budowy, domy takie mają powstawać według ściśle określonych wytycznych. Rozpiętość elementów konstrukcyjnych ma wynosić nie więcej niż 6 metrów, a wysięg tzw. wsporników ma być ograniczony do 2 metrów. Działki, na których są budowane, nie mogą mieć więcej niż 500 m kw. Okazuje się jednak, że inwestorzy nie są nimi zainteresowani.

"To, że dom jest bez pozwolenia, nie oznacza, że nie trzeba już uzyskiwać żadnych decyzji i nie musi być zgodny z innymi przepisami" - wyjaśnia portal Prawo.pl.

Jak podkreślają eksperci, przepisy dotyczące tzw. uproszczonego zgłoszenia budowy domów są wadliwe i zawierają pułapki dla inwestorów.

Jak podaje portal Prawo.pl, jedną z nich jest to, że "powiatowy nadzór budowlany zawsze może zakwestionować zgodność wykonanych robót budowlanych z prawem, np. z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, albo też dopuszczalność tego rodzaju zabudowy na danym terenie".

W efekcie budowa na zgłoszenie może trwać dłużej niż w normalnej procedurze - przestrzegają eksperci.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić