Reguły dotyczące powszechnego wieku emerytalnego są bardzo proste. W przypadku kobiet pułap wynosi 60 lat, a jeżeli chodzi o mężczyzn, wiek emerytalny został wyznaczony na poziomie 65. roku życia.
Są jednak zawody, w których można wcześniej przechodzić na emerytury. Chodzi o tzw. pomostówki. Kto może skorzystać z emerytury pomostowej?
Przede wszystkim na taką emeryturę mogą przejść osoby urodzone po 31 grudnia 1948 roku, które wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, w pełnym wymiarze czasu. By móc cieszyć się z "pomostówki", trzeba spełnić szereg warunków.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Emerytura pomostowa: dla kogo?
Emeryturę pomostową może uzyskać m.in. osoba, która urodziła się po 31 grudnia 1949 roku i jednocześnie spełnia następujące warunki:
- osiągnęła wiek emerytalny – co najmniej 55 lat w przypadku kobiet i 60 lat w przypadku mężczyzn
- udowodniła okresy składkowe i nieskładkowe – co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn
- przed 1 stycznia 1999 r. wykonywała prace w szczególnych warunkach (w szczególnym charakterze) wymienione w przepisach dotychczasowych lub prace w szczególnych warunkach (o szczególnym charakterze) wymienione w ustawie o emeryturach pomostowych
- po 31 grudnia 2008 r. wykonywała prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wymienione w ustawie o emeryturach pomostowych
- udowodniła co najmniej 15 lat pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze
Szczegółowe wytyczne dostępne są na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.