W niedzielę jeden z użytkowników Twittera wzbudził ogromne emocje wśród internautów za sprawą udostępnionej na swoim profilu fotografii. Zdjęcie przedstawia ekran wpłatomatu banku Santander. Widzimy na nim dość nietypowe pytanie, które wyświetliło się przed wpłaceniem do urządzenia gotówki (w poście nie poinformowano, o jaką kwotę chodzi).
Wpłatomat poprosił o podanie danych na temat źródła pochodzenia pieniędzy. Pod pytaniem pojawiło się kilka odpowiedzi do wyboru, w tym m.in. "utarg/zysk z działalności", "kredyt/pożyczka", "darowizna/spadek", czy "oszczędności". Warto zaznaczyć, że udzielenie tych informacji było wymagane do zakończenia operacji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Bank pyta o pochodzenie pieniędzy. Czy to legalne?
Klient banku był wyraźnie zaniepokojony faktem, że bank żąda od niego wrażliwych informacji. Podobnie jak wielu internautów, którzy w sekcji komentarzy pod postem na Twitterze krytycznie odnoszą się do polityki Santandera. Znalazły się jednak osoby, które twierdzą, że w pytaniu banku nie ma nic dziwnego.
W każdym banku trzeba oświadczyć jakie jest źródło pochodzenia gotówki. Oczywiście powyżej danej kwoty. Wszystko jest związane z procedurą przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu - napisała na portalu społecznościowym jedna z internautek, pani Kasia.
Okazuje się, że kobieta ma rację. Jak podaje portal android.com.pl, komunikat wyświetlany na terminalu jest związany z ustawą o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu z 1 marca 2018 roku. Polskie ustawodawstwo zobowiązuje banki zobowiązane do badania źródeł finansowych klientów. W praktyce prawo to stosowane jest od dawna, lecz nie każdy zdaje sobie z tego sprawę.