Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju przedstawiła już rekomendację ws. wieku emerytalnego w Polsce. Przekazano, że z uwagi na ujemny przyrost naturalny powinien być on wyższy. Niestety, liczba urodzeń regularnie spada, natomiast zgonów jest coraz więcej.
Statystyka jasno mówi o tym, że jako społeczeństwo starzejemy się. Jest to spore wyzwanie w kontekście budowania systemu emerytalnego. Niewykluczone bowiem, że z czasem zabraknie rąk do pracy, by utrzymać z odprowadzanych składek wzrastające grono emerytów.
Główny Urząd Statystyczny przekazał niepokojące dane. Podano, że na koniec września bieżącego roku liczba ludności Polski wyniosła 37,6 mln osób i zmniejszyła się o około 130 tys. osób rok do roku. Liczba ludności w porównaniu z końcem 2022 roku spadła o 89 tys.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ekonomista Rafał Mundry spostrzegł, że we wrześniu na świat przyszło nieco ponad 22 tys. dzieci. Zmarło zaś ponad 30 tys. osób.
W ostatnich 12 miesiącach urodziło się 280 tys. dzieci, a zmarło 414 tys. osób. Tempo spadku urodzeń po raz pierwszy jest dwucyfrowe i wynosi – 11 proc. rok do roku - spostrzegł Mundry.
Trzeba podnieść wiek emerytalny?
Niestety, prognozy demograficzne nie wskazują na to, by miało dojść do zmiany trendu. Najprawdopodobniej społeczeństwo będzie coraz starsze, co oznacza obowiązek utrzymania coraz to większej grupy seniorów. W związku z tym jeden z ekspertów wskazał na konieczność podniesienia wieku emerytalnego.
Czytaj także: Rosja ma gazu ziemnego pod dostatkiem, ale Rosjanie już nie. Jednak nadal głosują na Putina
Prognozy GUS są kolejnym argumentem w dyskusji dotyczącym reformy wieku emerytalnego. (…) Należy rozpocząć reformę mającą na celu wyrównanie i podnoszenie wieku emerytalnego. Bez tej zmiany, czekają nas dużo niższe emerytury – powiedział dla RadioZET.pl Oskar Sobolewski, założyciel Debaty Emerytalnej i ekspert emerytalny i rynku pracy w HRK.
Media, reklama, zakupy - Twoja opinia jest dla nas ważna. Wypełnij ankietę i wypowiedz się już dziś.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.