Niebawem Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) znów wypłaci trzynaste świadczenia. Ich wysokość ponownie będzie równowartością najniższej emerytury. Na rękę to 1445,48 zł.
Większość seniorów środki otrzyma w kwietniu. Niektórzy dodatkowym wsparciem będą cieszyć się już w marcu. Jak to możliwe?
ZUS oraz KRUS świadczenia wypłacają 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dnia każdego miesiąca. Jest to oczywiście uregulowane prawnie. Terminy są przypisywane odgórnie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Trzynasta emerytura wypłacona zostanie z przysługującym na kwiecień świadczeniem emerytalnym. 1 kwietnia tym razem przypada jednak w sobotę, więc ci, którzy wówczas powinni otrzymać pieniądze, uzyskają je już pod koniec marca. Szybciej świadczenia dostaną również te osoby, które teoretycznie świadczenie powinny zyskać 10 kwietnia. Na ten dzień przypada bowiem Poniedziałek Wielkanocny.
Komu należy się "trzynastka"? By otrzymać dodatkowe świadczenia, na dzień 31 marca 2023 roku trzeba mieć prawo do wypłaty takich świadczeń jak:
- emerytura
- renta
- tzw.matczyna emerytura,
- renta socjalna
- renta rodzinna
Nie trzeba składać dodatkowego wniosku o trzynastą emeryturę. Świadczenia są bowiem przyznawane automatycznie.
Kto nie dostanie "trzynastki"?
Serwis next.gazeta.pl zauważa, że jest również grupa, która mimo osiągnięcia wieku emerytalnego nie dostanie "trzynastki".
Do tej grupy zaliczają się osoby, które nie przeszły jeszcze na emeryturę, lub zrezygnowały z jej pobierania, a także te, które pobierają tylko 500 plus dla niesamodzielnych. Warto wspomnieć o sytuacji sędziów i prokuratorów w stanie spoczynku. Te osoby również nie otrzymają dodatkowego świadczenia - zaznaczono.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.