Główny Urząd Statystyczny informuje, że w marcu 2024 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 8408,79 zł brutto. W porównaniu z marcem 2023 roku wzrosło ono aż o 12 proc.
W marcu 2024 roku przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z marcem 2023 było niższe o 0,2 proc. i wyniosło 6501,2 tys. etatów - przekazano jednocześnie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W marcu 2024 roku przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw spadło o 0,1 proc. względem lutego 2024 roku - informuje GUS. Jeżeli chodzi natomiast o przeciętne wynagrodzenia, to wskazano, że w marcu 2024 wzrosły one o 5,4 proc. w stosunku do lutego 2024.
Wzrost ten spowodowany był m.in. podwyżką wynagrodzeń, wypłatami nagród w tym nagród motywacyjnych, bonusów, premii rocznych, kwartalnych i świątecznych, nagród jubileuszowych, wypłat z tytułu przepracowanych godzin nadliczbowych, a także odpraw emerytalnych (które obok wynagrodzeń zasadniczych także zaliczane są do składników wynagrodzeń) - informuje GUS.
Przez sektor przedsiębiorstw GUS rozumie część gospodarki narodowej, obejmującej podmioty o liczbie pracujących 10 i więcej osób, prowadzące działalność gospodarczą. "Dane dla gospodarki narodowej są publikowane kwartalnie, np. w publikacji Zatrudnienie i wynagrodzenia w gospodarce narodowej" - podsumowano.
GUS podał dane o zarobkach. Jest komentarz
Dane przedstawione przez GUS skomentował dyrektor zarządzający platformy inwestycyjnej Portu Mikołaj Raczyński.
Marzec to kolejny bardzo mocny miesiąc na rynku pracy. Mimo spowolnienia w produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej płace utrzymały wysoką dynamikę wzrostu. Utrzymuje się więc trend poprawy sytuacji gospodarstw domowych, których płace po uwzględnieniu inflacji rosną bardzo mocno. Konsumenci w wydatkowaniu środków są jednak wstrzemięźliwi, skupiając się na razie na odbudowaniu nadszarpniętych poprzednią falą inflacji oszczędności - powiedział, cytowany przez money.pl.