Zdaniem szefowej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS) końcówka roku to bardzo dobry moment, aby podsumować działania w polityce prorodzinnej oraz wyznaczyć cele na kolejny rok.
Resort chwali się danymi
Jak wskazała ministra, polska rodzina potrzebuje przede wszystkim stabilizacji oraz bezpieczeństwa finansowego. Zdaniem szefowej resortu zadania te są skrupulatnie realizowane od 2015 roku, gdy po raz pierwszy ruszyła wypłata świadczeń 500+.
"Warto przypomnieć, jakie programy rok po roku wprowadzaliśmy i w jakim kierunku idziemy. Przede wszystkim (...) sztandarowy program Rodzina 500 plus. Ponad 175 mld złotych, które trafia przez te sześć lat do polskich rodzin. Proszę sobie wyobrazić, że 6,5 mln dzieci miesiąc w miesiąc przyjmuje to świadczenie, w jaki sposób zmieniła się sytuacja finansowa rodzin od tego momentu" - wskazała ministra cytowana przez Polską Agencję Prasową (PAP).
Ile kosztuje 500+?
Jak wskazuje Maląg, 500+ w ciągu 6 lat istnienia pochłonęło 175 mld złotych z budżetu państwa. Świadczeniem objętych jest 6,5 miliona dzieci. Jak informuje ministerstwo, nie jest to jednak jedyne świadczenie, jakie wprowadził rząd Zjednoczonej Prawicy.
Wśród kolejnych programów, jakie wymieniła, znalazł się program Dobry start — czyli inwestycja w edukację polskich dzieci. To 300 zł jednorazowego corocznego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Ze wsparcia korzysta blisko 4,4 miliona uczniów.
Maląg mówiła także o zwiększaniu liczby miejsc w żłobkach dzięki programowi Maluch plus. "Przez ostatnie sześć lat zainwestowano 2 mld zł. Dzisiaj mamy ponad 200 tys. miejsc opieki żłobkowej" - podkreśliła szefowa resortu.