Danuta Pałęga| 
aktualizacja 

Tyle Polska firma zarobiła w trakcie wojny w Ukrainie?

Mimo wojny w Ukrainie, polska grupa LPP i inne międzynarodowe marki odzieżowe odnotowują imponujące wzrosty przychodów. Dynamiczny rozwój na trudnym rynku pokazuje, że ukraińscy konsumenci wciąż chętnie sięgają po produkty znanych firm.

Tyle Polska firma zarobiła w trakcie wojny w Ukrainie?
Grupa LPP z sukcesami na ukraińskim rynku (Adobe Stock, Adam Machocki)

W czasie trwającej wojny w Ukrainie, gdy wiele firm zmaga się z wyzwaniami, międzynarodowe marki odzieżowe i sieci detaliczne nie tylko przetrwały, ale także dynamicznie się rozwijają.

Dane z systemu YouControl, przytaczane przez Forbes.ua, pokazują, że Polacy mają powody do dumy – polska grupa LPP, właściciel takich marek jak Reserved, Cropp, House, Sinsay i Mohito, odnosi imponujące sukcesy na ukraińskim rynku.

Grupa LPP odnotowała znaczny wzrost przychodów w Ukrainie. W pierwszej połowie 2024 roku wyniosły one aż 4,6 mld hrywien, co stanowi wzrost o 50% w porównaniu do analogicznego okresu w 2023 roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Lekcje w tunelach metra. Nowy rok szkolny w Ukrainie

Mimo to zysk netto firmy spadł czterokrotnie do 48 mln hrywien. Wynika to z rosnących kosztów operacyjnych oraz trudności związanych z prowadzeniem działalności w strefie wojennej.

Inditex i H&M nie pozostają w tyle

Oprócz polskiej LPP, sukcesy w Ukrainie odnoszą również inne międzynarodowe koncerny odzieżowe. Hiszpańska firma Inditex, właściciel takich marek jak Zara, Pull&Bear, Massimo Dutti, Bershka, Stradivarius, Oysho i Zara Home, zanotowała w pierwszej połowie 2024 roku przychody na poziomie 2 mld hrywien.

Po odnotowaniu straty w wysokości 125,8 mln hrywien w analogicznym okresie roku poprzedniego, firma wyszła na plus, generując zysk netto w wysokości 107,6 mln hrywien.

Z kolei szwedzka marka H&M, po zamknięciu swoich ukraińskich sklepów w pierwszej połowie 2023 roku, wróciła na rynek z impetem. W pierwszej połowie 2024 roku odnotowała sprzedaż na poziomie prawie 594,2 mln hrywien, co przełożyło się na zysk netto w wysokości 152,1 mln hrywien.

Zmiany w ukraińskim prawodawstwie

Warto zaznaczyć, że na horyzoncie pojawiają się zmiany w ukraińskim systemie podatkowym. Parlament Ukrainy rozważa wprowadzenie nowego prawa, które ma dostosować zasady opodatkowania do warunków stanu wojennego.

Zmiany te mogą mieć wpływ na działalność międzynarodowych firm na ukraińskim rynku, w tym także na polską grupę LPP. Głosowanie planowane jest na przyszły tydzień.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić