Ceny nabiału coraz bardziej idą w górę. Zauważyła to między innymi Czytelniczka, która za pośrednictwem platformy dziejesie podzieliła się z o2.pl zdjęciem ze sklepu Intermarche. Na nim widać, że za 200 g polskiego masła Mlekovita klienci zapłacili w czwartek blisko 9 złotych. Podobne ceny utrzymują się w innych ogólnopolskich sieciówkach.
Drożeje niemal wszystko
W ostatnich tygodniach podwyżka cen dotknęła niemal wszystkiego — drożeją towary, usługi, opieka medyczna, a nawet koncerty. Pod koniec października Główny Urząd Statystyczny przekazał informację o kolejnym dużym wzroście inflacji. Wyniosła ona w październiku 6,8 proc.
Niestety nic nie wskazuje na to, że ceny na podstawowe produkty przestaną rosnąć. Niezależni eksperci oceniają, że część wzrostu cen generowana jest ogólnoświatową tendencją rosnących cen paliw, surowców energetycznych - czytamy w "Rzeczpospolitej".
"Żywność drożeje na całym świecie"
Eksperci przewidują, że tak duży wzrost inflacji przyczyni się do podwyżki stóp procentowych przez bank centralny, co z kolei zwiększy raty płaconych przez nas kredytów.
Jak wylicza Polska Izba Mleka, na początku zeszłego miesiąca zakłady mleczarskie zbywały masło w blokach przeciętnie po 20,89 zł/kg, czyli o 11,4 proc. drożej niż przed miesiącem. "Rzeczpospolita" przypomina, że żywność drożeje na całym świecie.
Wyznaczany przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) indeks światowych cen żywności sięgnął we wrześniu 130 pkt i znalazł się tym samym na najwyższym poziomie od września 2011 r. - oceniono.
71 proc. firm planuje podnosić ceny
W artykule zwrócono uwagę, że według badania firmy Grand Thornton, "aż 71 proc. polskich firm planuje podnosić ceny towarów i usług w najbliższych 12 miesiącach". To dwukrotnie więcej niż w poprzednich latach - podkreślono.