Dane finansowe Kościoła katolickiego ujawniła jakiś czas temu "Gazeta Wyborcza". Ponieważ poszczególne parafie posiadają autonomię w zakresie stawek za poszczególne usługi, przedstawione kwoty należy traktować orientacyjnie.
Przeczytaj także: Kościół reaguje na kryzys migracyjny. "Gościnność jednym z wyznaczników naszej wiary"
Kościół katolicki w Polsce – dochody
Jak wynika z ujawnionych danych, Kościół katolicki czerpie zyski m.in. z najmu czy dzierżawy nieruchomości, a nawet działalności gospodarczych. Duchowni mogą również liczyć na hojne finansowanie z budżetu państwa – wsparcie od polskiego rządu wynosi nawet ponad 2 mld zł rocznie. Pełną listę publikujemy poniżej:
- przychód z tacy (2-3 mld zł)
- pogrzeby, śluby i inne usługi (3-4 mld zł)
- renta, najem i dzierżawa nieruchomości (ok. 3-4 mld zł)
- działalność gospodarcza (3-5 mld zł)
- pieniądze z budżetu państwa (ponad 2 mld zł).
Zgodnie z szacunkami "Gazety Wyborczej" rocznie polski Kościół katolicki może pochwalić się dochodami w wysokości nawet 17 mld zł. Dane obejmują jednak okres sprzed wybuchu pandemii COVID-19 – od tamtego czasu, z obawy przed zarażeniem koronawirusem, część wiernych obawia się udziału w nabożeństwach.
Przeczytaj także: Księża oburzeni Polskim Ładem. Chodzi o ich pieniądze
Problemy finansowe Kościoła katolickiego są na tyle poważne, że papież Franciszek był zmuszony zarządzić oszczędności. Jak podaje Vatican News, w konsekwencji jego decyzji uposażenie kardynałów zmniejszyło się o 10 proc., zwierzchników Watykanu o 8 proc., a księży oraz członków instytutów życia konsekrowanego i apostolskiego – 3 proc.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.