Ubezpieczenie na życie - co to jest?
Ubezpieczenie na życie to polisa będąca wsparciem finansowym dla bliskich osoby ubezpieczonej na wypadek śmierci. Warto je wykupić głównie dlatego, że polisa daje możliwość zabezpieczenia przyszłości finansowej najbliższych.
Osoba posiadająca polisę na życie podpisała umowę z ubezpieczycielem i zobowiązała się do płacenia comiesięcznej składki. W razie wypadku (każde zdarzenie, które obejmuje zawarta umowa) ubezpieczyciel ma obowiązek wypłacić osobom uprawnionym świadczenie w odpowiedniej wysokości. Ubezpieczenia można podzielić na polisy na życie lub zdrowie, polisy indywidualne i grupowe oraz polisy terminowe i bezterminowe.
Ubezpieczyć może się każdy człowiek spełniający kryteria stawiane przez danego ubezpieczyciela. Wymogiem jest posiadanie 18 lat. Zakupione ubezpieczenie może objąć ochroną: dzieci i młodzież - jest to wtedy polisa NNW lub polisa posagowa, dorosłych - czyli indywidualne ubezpieczenie na życie, całe rodziny - tzw. ubezpieczenie rodzinne, pracowników firm - mowa tu o ubezpieczeniach grupowych, a także osoby starsze - ubezpieczenie bezterminowe.
Czytaj także: Jakie mieszkanie kupić?
Jakie ubezpieczenie na życie wybrać?
Wybór ubezpieczenie na życie powinno się rozpocząć od ustalenia własnych potrzeb a także możliwości finansowych. Warto zwrócić uwagę, że istnieje zależność między rodzajem zakupionej polisy na życie a wysokością składki. W szczególności powinno się wziąć pod uwagę następujące kryteria - po pierwsze rodzaj ubezpieczenia – czy obejmuje tylko ochronę, czy ochronę i oszczędzanie, po drugie jakie obejmuje ryzyko – podstawowe i dodatkowe, po trzecie wyłączenia odpowiedzialności – w jakich przypadkach ubezpieczyciel nie będzie zobowiązany do wypłacenia świadczenia - dotyczy to przede wszystkim takich zdarzeń, w których w świadomy sposób działaliśmy na swoją niekorzyść, a skutki tych złych działań były do przewidzenia - mowa tu o sytuacjach kiedy to na własne życzenie wdajemy się w bójkę, kierujemy autem pod wpływem alkoholu, czy znajdujemy się na terenie kraju, gdzie toczą się działania wojenne
Następnie dobrze przyjrzeć się sumie ubezpieczenia – ile maksymalnie możemy otrzymać odszkodowania, wysokość składki – od czego jest uzależniona opłata a także miejsce zakupu polisy – gdzie będzie najkorzystniej.
Bardzo ważne jest, by przed zawarciem umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym starannie zapoznać się z jej treścią. Dzięki temu mamy świadomość co obejmuje ubezpieczenie i nie czujemy się potem rozczarowani, gdy okaże się, że jakieś zdarzenie nie było ujęte w umowie.
Czytaj także: Testament notarialny – ile kosztuje?
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.