Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) - jak donosi "Strefa Biznesu" - poinformował, że w skali kraju rekordzistą w zakresie emerytur jest zabrzanin, który aktywność zawodową zakończył w wieku 86 lat. Co miesiąc otrzymuje on 48,6 tys. zł!
Najniższa wypłata przysługuje zaś mieszkańcowi Ostrowa Wielkopolskiego. W swoim życiu przepracował tylko trzy dni. Jego świadczenie emerytalne wynosi tylko 1 grosz.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak obliczana jest emerytura?
Niektórzy zastanawiają się, jak w Polsce obliczana jest emerytura. Warto zauważyć, że w naszym kraju obowiązuje zasada zdefiniowanej składki. To oznacza, że wysokość świadczenia uzależniona jest od kwoty składek opłaconych w czasie aktywności zawodowej.
Prawo do emerytury przysługuje każdemu, kto ukończy powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) i opłacił składki na ubezpieczenia społeczne przynajmniej za 1 dzień.
Na wysokość emerytury znacząco wpływa staż pracy. Im więcej odłożonych składek i im późniejsze przejście na emeryturę, tym wyższe świadczenie. Każdy rok przepracowany po osiągnięciu wieku emerytalnego podwyższa świadczenie - oznajmiła Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku, cytowana w komunikacie.
Zauważyła też, że wyliczenie emerytury jest bardzo proste. W liczniku pojawić się musi kwota zwaloryzowanych składek, zaś w mianowniku - średnie dalsze trwanie życia w momencie przejścia na emeryturę.
Średnie dalsze trwanie życia ustala się wspólnie dla mężczyzn i kobiet. Wyrażone jest ono w miesiącach. Od stażu pracy zależy gwarancja, że emerytura nie będzie niższa od kwoty najniższej emerytury - oznajmiła Kowalska-Matis.