Ze specjalnej ulgi podatkowej mogą skorzystać osoby, które mimo osiągnięcia wieku emerytalnego, zdecydowały się pozostać aktywne zawodowo. Zwolnienie z podatku dochodowego PIT będzie obejmowało zatem kobiety po 60. roku życia i mężczyzn po 65. roku życia.
Muszą być przy tym zachowane określone warunki. Pracujący senior nie może otrzymywać (za portalem interia.pl):
- emerytury lub renty rodzinnej z ZUS;
- emerytury lub renty rodzinnej z KRUS;
- emerytury lub renty rodzinnej z mundurowych systemów ubezpieczeń;
- uposażenia, które przysługuje sędziemu w stanie spoczynku bądź uposażenia rodzinnego;
- świadczeń wynikających ze zwolnienia ze służby stałej w przypadku funkcjonariusza służb mundurowych;
- świadczeń przysługujących członkom rodziny funkcjonariuszy służb mundurowych, którzy ponieśli śmierć w trakcie służby lub poza służbą w momencie ratowania zdrowia lub życia ludzkiego albo mienia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ulga dla seniorów, którzy są aktywni zawodowo po osiągnięciu wieku emerytalnego, obowiązuje maksymalnie do kwoty 85.528 zł. przychodów. Jeśli limit ulgi zostanie przekroczony, do dochodów podlegających opodatkowaniu według skali podatkowej stosuje się kwotę wolną od podatku w wysokości 30 000 zł.
Ulga dla pracujących seniorów obejmuje przychody z pracy na etacie, umów zlecenia, pozarolniczej działalności gospodarczej (z wyjątkiem przychodów opodatkowanych kartą podatkową) i zasiłku macierzyńskiego.
Warunkiem z niej skorzystania jest podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu uzyskania rzeczonych przychodów. W przypadku osiągania przychodów m.in. z tytułu umowy o dzieło, sprzedaży akcji lub najmu prywatnego, nie ma takiej możliwości.
Aby skorzystać z ulgi, należy złożyć stosowne oświadczenie w formie formularza PIT-2. Zgodnie z formularzem, pracodawca nie pobierze zaliczek na podatek, a w związku z tym senior otrzyma wyższą wypłatę.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.