Czy student musi rozliczyć PIT?
Wszelkie stypendia socjalne, naukowe oraz doktoranckie podlegają zwolnieniu z podatku. Tak samo sprawa wygląda, jeśli chodzi o innego typu formy pomocy dla studentów i uczniów, które wypłacane są z budżetu państwa. Osoby, które nie podejmowały się dodatkowej pracy dorywczej i były to ich jedyne przychody w ciągu całego roku, nie mają obowiązku składania zeznania PIT.
Studenci, którzy podejmują się pracy w ramach zarówno umowy zlecania, jak i umowy o dzieło, a uzyskują jednocześnie z tego tytułu przychody muszą obowiązkowo dokonać rocznego rozliczenia podatkowego. W takim przypadku są obowiązani złożyć odpowiednie zeznanie - w większości jest to PIT-37 jeśli dotyczy osób otrzymujących przychody, w których to pracodawca to także płatnik zaliczki na podatek dochodowy. Takie osoby otrzymują do końca lutego każdego roku druk PIT-11 od wszystkich pracodawców. Na wyżej wymienionym druku znajdą się informacje o uzyskanych dochodach i wskazana będzie wysokość zaliczki na podatek dochodowy, pobrany przez płatnika. Będzie to podstawa do wypełnienia rocznego zeznania.
Czytaj także: Oświadczenie majątkowe. Co to jest? Kto je składa?
Ulgi podatkowe dla studentów zaocznych
W czasie wypełniania zeznania podatkowego każdy student ma prawo do uwzględnienia przysługujących mu ulg. Bardzo popularna wśród studentów jest ulga internetowa, o której należy pamiętać. Warto jednak wiedzieć, że można ją rozliczyć tylko w określonym czasie, a dodatkowo jest limitowana - maksymalnie do 2 następujących po sobie lat.
Czytaj także: Podziękowanie za współpracę - czy warto je napisać?
Przez 2 lata odliczyć można także od kwoty uzyskanego dochodu maksymalnie kwotę do 760 zł (za każdy z rok). Należy w tym przypadku doprecyzować, że możliwość odliczenia obowiązuje tylko w odniesieniu do kwoty łącznie realnie wydanej na usługi tego typu (nie ryczałtowa). Powinny być to też wydatki z tytułu użytkowania sieci Internet - oznacza to, że odliczeniu nie podlegają wszelkie dodatkowego opłaty i płatne usługi.
Zwrot podatku dla studenta
Aktualnie kwota wolna od podatku w przypadku studentów wynosi 3091 złotych. Jest to kwota zarobiona w ciągu roku, która nie wiąże się z obowiązkiem uiszczenia podatku. Podatek dochodowy nalicza się tylko w przypadku uzyskania wyższych dochodów. Pracodawcy, którzy wypłacali pracownikom wynagrodzenie odliczając zaliczkę na podatek dochodowy, najprawdopodobniej zapewnili im otrzymanie zwrotu do maksymalnej kwoty 556 zł. Osoby, które zarobiły mniej, otrzymają proporcjonalnie mniejszą kwotę.
Czytaj także: Szczepienia COVID-19 – jak się zarejestrować?
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.