Opłatę abonamentową powinna regulować każda osoba, która posiada odbiornik telewizyjny lub radiowy. Poczta Polska kontroluje wpływ opłat i przeprowadza kontrole. Niestety, wiele osób nadal nie reguluje należności.
Poczta Polska weryfikuje, czy Polacy wywiązują się z obowiązku opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. W sytuacji, kiedy poczta nie odnotuje wpływów za abonament RTV, w pierwszej kolejności wysyła upomnienie listowne. Następnie sprawa trafia do organu egzekucyjnego - wyjaśnia Strefa Biznesu.
Kara finansowa może zostać nałożona na osoby, które zakupiły telewizor lub radioodbiornik, ale nie zgłosiły tego faktu. W takiej sytuacji nakładana jest sankcja w wysokości nawet 30-krotności miesięcznego abonamentu RTV za telewizor i radio lub sam telewizor.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jeżeli ktoś natomiast ma zarejestrowany odbiornik, ale przestał płacić abonament, to będzie musiał uregulować zaległości wraz z odsetkami. Od kar można się odwoływać.
Tymczasem prof. Marcin Wiącek uważa, że potrzebne są zmiany w prawie. Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje ws. obowiązku opłaty abonamentowej.
Chodzi o zmiany ustawodawcze, tę ustawę trzeba uszczelnić, żeby nie budziła poczucia niesprawiedliwości i żeby system egzekwowania abonamentu był skuteczny. Powinna być gwarancja, że płaci go każdy zobowiązany, w sposób powszechny i sprawiedliwy - wyjaśnił prof. Wiącek, cytowany przez Strefę Biznesu.
Ile wynosi abonament RTV w 2023 roku?
- opłata za 1 miesiąc za radioodbiornik wynosi 8,70 zł miesięcznie (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 104,40 zł);
- opłata za 1 miesiąc za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wynosi 27,30 zł miesięcznie (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 327,60 zł).
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.