Na jaki urlop mogą liczyć policjanci? W Polsce w tym zakresie obowiązuje ustawa z dnia 6 kwietnia 1990 r. o policji. W artykule 82, który mówi o długości urlopu wypoczynkowego, możemy przeczytać, że policjantowi przysługuje prawo do corocznego płatnego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 26 dni roboczych.
Policjant uzyskuje prawo do pierwszego urlopu z upływem 6 miesięcy służby w wymiarze połowy urlopu przysługującego po roku służby.
Czytaj więcej: Był tak pijany, że twierdził, iż jego "auto spadło z nieba". O mały włos nie doszło do tragedii
Prawo do urlopu w pełnym wymiarze policjant nabywa z upływem roku służby. Do tego urlopu wlicza się urlop, o którym mowa w ustawie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak podkreśla portal samorzad.info.pl, policjanci mogą liczyć także na dodatkowe urlopy. Ten przepis dotyczy tych, którzy pełnią służbę w warunkach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia albo osiągnęli określony wiek lub staż służby, albo gdy jest to uzasadnione szczególnymi właściwościami służby.
Dodatkowy urlop przysługuje m.in za pracę w pomieszczeniach pozbawionych stałego naturalnego oświetlenia lub celowo przyciemnionych, w których ze względów technologicznych lub ze względu na rodzaj wykonywanej służby stosowane jest wyłącznie sztuczne oświetlenie.
Urlop przysługuje także w warunkach nadmiernego obciążenia wysiłkiem fizycznym wymagającym wydatku energetycznego o wartości co najmniej 2000 kcal dla mężczyzn i 1200 kcal dla kobiet.
Wymiar corocznego płatnego urlopu dodatkowego dla policjantów, którzy osiągnęli określony staż służby, wynosi:
1) 5 dni roboczych - dla mających 15-letni staż służby;
2) 9 dni roboczych - dla mających 20-letni staż służby;
3) 13 dni roboczych - dla mających 25-letni staż służby.
Warto podkreślić, że policjantowi można udzielić płatnego urlopu okolicznościowego z tytułu: przeniesienia służbowego, podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub wykształcenia, czy ważnych spraw osobistych i rodzinnych.
Policjantowi w służbie stałej można udzielić płatnego urlopu zdrowotnego w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo 6 miesięcy. Łączny wymiar urlopu w okresie całej służby nie może przekroczyć 18 miesięcy.
Urlop dla policji. Są nowe przepisy
W obwieszczeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 19 września 2023 roku określono jednolity tekst rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie urlopów policjantów.
Przepisy zostały ujednolicone, jednak nie ma w nich znaczących zmian. Według przepisów, plan urlopów sporządza się do końca roku kalendarzowego poprzedzającego rok objęty tym planem. Plan urlopów podaje się niezwłocznie do wiadomości policjantów w sposób przyjęty w jednostce organizacyjnej policji.
Policjanta zawiadamia się o terminie udzielonego urlopu wypoczynkowego niewynikającego z planu, nie później niż na miesiąc przed rozpoczęciem urlopu, chyba że urlop jest udzielany w terminie wskazanym przez policjanta.
Co ciekawe, zawieszenie w czynnościach służbowych lub tymczasowe aresztowanie trwające nie dłużej niż jeden miesiąc nie ograniczają uprawnień policjanta do urlopów wypoczynkowego i dodatkowego.