Urząd skarbowy ma możliwość zajęcia konta osób, które są jego dłużnikami. Skarbówka może je też zablokować. Jest to skuteczny sposób na odzyskanie zaległych podatków. Co ważne, może zablokować nie tylko środki dostępne na koncie dłużnika, ale także te, które w przyszłości na to konto wpłyną.
Ile urząd skarbowy może zabrać z konta?
Obowiązujące przepisy umożliwiają urzędowi skarbowemu zajęcie tylko takiej kwoty, jaką dłużnik jest winny. Kwota obejmuje samo zadłużenie podatnika, jak i ewentualne odsetki i koszty postępowania administracyjnego. Jak wskazuje portal Interia, całkowitą egzekucję zadłużenie uniemożliwiają skarbówce przepisy prawa bankowego.
Zgodnie ze wspomnianymi regulacjami, urząd skarbowy musi zabezpieczyć minimalne potrzeby dłużnika. Mowa o tym art. 54, ust. 1 ustawy Prawo Bankowe. Zgodnie z nim, na koncie dłużnika skarbówka musi zostawić 75 proc. najniższego wynagrodzenia. Oznacza to, że przy obecnej pensji minimalnej wynoszącej 4242 zł urząd skarbowy powinien zostawić na koncie swojego dłużnika 3 181,50 zł.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co ważne, nawet jeśli konto bankowe należy do dwóch osób, kwota zajmowana przez urzędników skarbowych nie ulega zwiększeniu.
Kiedy skarbówka może zająć środki na koncie?
Zgodnie z prawem urząd skarbowy ma prawo zająć środki na koncie dłużnika już w trakcie toczącego się postępowania egzekucyjnego. Osoby zadłużone przed zajęciem środków zostaną poinformowane przez urzędników skarbówki o zadłużeniu, ponaglając je do uregulowania zaległości.
Już wtedy warto zacząć rozmowy z urzędem skarbowym. To da nam możliwość rozłożenia długu na raty, czy odroczenia. Wystarczy złożyć wniosek do odpowiedniego urzędu i poczekać na jego akceptację.
Warto pamiętać, że jeśli mimo ugody z urzędem skarbowym, dług nie będzie spłacany, wszczęte zostanie postępowanie egzekucyjne. Organem egzekucyjnym jest Naczelnik Urzędu Skarbowego, który zawiadomi nasz bank o zajęciu naszego konta. Co ważne, nie musi wcale zawiadamiać samego zainteresowanego.
Bank będzie zobowiązany do wstrzymania wypłat z konta, do czasu aż cała należność z odsetkami i kosztami postępowania egzekucyjnego nie zostanie spłacona.