Nowa matryca stawek VAT od 1 lipca. Co to oznacza?
Wprowadzenie nowej matrycy stawek VAT oznacza po pierwsze zmianę klasyfikacji towarów i usług na potrzeby VAT. Nie będzie juz obowiązyać Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU 2008). Zamiast tego będzie stosowana nomenklatura scalona (CN) albo Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) w zakresie towarów, natomiast w przypadku usług będzie to Polska Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2015).
Nowa matryca stawek VAT to także uproszczenie systemu podatkowego. Jedną stawką VAT zostają objęte całe grupy towarów.
Nowa matryca stawek VAT. Które produkty będą tańsze?
Ministerstwo Finansów podaje, że obniżenie stawek VAT dotyczy kilku grup produktów. Są to:
- niektóre produkty żywnościowe – owoce tropikalne i cytrusy (z 8 proc. do 5 proc.), niektóre rodzaje pieczywa i ciastek (z 23 proc. i 8 proc. do 5 proc.), zupy, buliony, żywność homogenizowana i dietetyczna (z 8 proc. do 5 proc.), niektóre przyprawy – musztarda, pieprz mielony (z 23 proc. do 8 proc.),
- produkty dla niemowląt i dzieci – żywność, smoczki, pieluszki, foteliki samochodowe (z 8 proc. do 5 proc.),
- niektóre artykuły higieniczne (z 8 proc. do 5 proc.).
Nowa matryca stawek VAT. Które produkty będą droższe?
Największa zmiana odnośnie stawek VAT-u obejmie szeroko rozumiane owoce morza. Dotyczy to homarów i ośmiornic, innych skorupiaków, mięczaków i bezkręgowców wodnych (tj. kraby, langusty, krewetki, ostrygi, małże, ślimaki) oraz przetworów z nich, a także kawioru i dań sprzedawanych w placówkach gastronomicznych, których składnikiem będą wymienione owoce morza. Stawka VAT wzrośnie tu z 5 proc. do 23 procent.
Wzrost stawek VAT będzie również dotyczył innych produktów:
- niektórych przypraw nieprzetworzonych (np. kurkumy, kminu i szafranu) - stawka wzrośnie z 5 do 8 procent
- lodu używanego do celów spożywczych i innych celów chłodniczych – wzrost z 8 do 23 procent
- drewna opałowego z 8 do 23 procent
Nowa matryca stawek VAT miała być stosowana już od 1 kwietnia 2020. Datę przesunięto jednak na 1 lipca z uwagi na pandemię koronawirusa. "Chcemy, by firmy nie musiały martwić się nowymi obowiązkami w tym trudnym dla nich czasie. Dlatego po decyzji o przesunięciu terminów związanych z nowym JKP VAT i Centralnym Rejestrem Beneficjentów Rzeczywistych, zdecydowaliśmy się też przełożyć w czasie stosowanie nowej matrycy VAT” – mówił końcem marca minister finansów Tadeusz Kościński.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.