O problemach kadrowych w polskiej policji mów się od dawna. Okazuje się, że sytuacja wcale się nie poprawia. Wręcz przeciwnie – jest coraz gorzej. Jak informuje Dziennik.pl, poziom wakatów w policji osiągnął rekordowy poziom.
Stan zatrudnienia w policji na 1 marca 2024 r. wyniósł ponad 92,5 tys. funkcjonariuszy. Oznacza to, że liczba wakatów wyniosła 16 276 etatów. Dla porównania: w marcu ubiegłego roku informowano, że brakuje ok. 13 tys. funkcjonariuszy i już wtedy podkreślano, że jest to rekordowa liczba wakatów.
Jak przekazuje Dziennik.pl, najgorsza sytuacja występuje w garnizonach: stołecznym (2 371 wakatów), śląskim (1 863) i dolnośląskim (1 274 ). Niewiele lepiej jest w Małopolsce, gdzie brakuje 1 038 funkcjonariuszy; Wielkopolsce, gdzie liczba wakatów wynosi 974 i łódzkim, gdzie brakuje 950 policjantów.
Komenda Stołeczna Policji poinformowała niedawno, że na każdego nowo rozpoczynającego służbę policjanta przypada dziewięciu, którzy opuszczają służbę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Najmniej wakatów jest natomiast w województwach: świętokrzyskim (256), podkarpackim (289) oraz opolskim (333).
W Polsce brakuje policjantów. Co na to MSWiA?
Resort planuje wprowadzić zmiany, dzięki którym komisariaty nie będą świecić pustkami. Urzędnicy MSWiA pracują m.in. nad zmianami w procedurze kwalifikacyjnej dla policjantów. Chodzi o to, żeby ułatwić powrót do służby byłym funkcjonariuszom oraz skrócić proces dla absolwentów szkół mundurowych.
Potencjalnych kandydatów ma zmotywować również atrakcyjne wynagrodzenie. Pracownicy policji otrzymali 20 proc. podwyżki.
Uruchamiane są też ogólnopolskie kampanie promujące rekrutacje na brakujące stanowiska. Dodatkowo powołano odrębną komórkę w Komendzie Głównej Policji, która ma się zajmować doborem kadr i szkoleniem funkcjonariuszy.
Jak donosi Dziennik.pl, powołując się na informacje z MSWiA, cel jest ambitny i jest nim zwiększenie liczby miejsc pracy w policji do 110 709 etatów (stan etatowy policji podlega corocznemu zwiększeniu).
Eksperci wskazują, że braki kadrowe i problemy ze znalezieniem kandydatów sprawiają, iż policja obniża kryteria, a sam system szkoleń w policji wzbudza spore wątpliwości.