Samoobsługowe kioski stanęły we wszystkich oddziałach NFZ. W samoobsługowych punktach dorośli wykonają najważniejsze pomiary medyczne, które określają ryzyko chorób cywilizacyjnych. Profesjonalni doradcy zaproponują udział w programach profilaktycznych lub skorzystanie z bezpłatnych diet od NFZ.
Futurystyczne kioski mają zachęcić do badań. Zdaniem rzeczniczki NFZ, mają one przyciągający uwagę wygląd i są skonstruowane tak, by zapewnić prywatność i bezpieczeństwo osobom wykonującym pomiary.
Co można zbadać w kiosku NFZ? Można w nich sprawdzić wzrost, masę ciała, indeks masy ciała (BMI), skład ciała i ciśnienie tętnicze krwi. Podstawowe pomiary medyczne są niezbędne, aby ocenić ryzyko najbardziej niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych.
Ciągle zapominamy o profilaktyce zdrowotnej. Przez pandemię rzadziej zgłaszamy się do lekarzy i rzadziej wykonujemy badania. Chcemy zmienić ten trend i odbudować zdrowie naszego społeczeństwa, dzięki ogólnopolskim programom bezpłatnych badań profilaktycznych – mówi prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak.
Czytaj też: Gdańsk. Lekarz i farmaceuta wyłudzili 1,5 mln zł
Nie tylko kioski zdrowia. Wyniki pomiarów, wydrukowane bezpośrednio w kiosku, będzie można omówić z doradcą, na stanowisku ds. profilaktyki i promocji zdrowia. Z kiosków mogą korzystać osoby z niepełnosprawnościami, w tym niedowidzące i poruszające się na wózkach inwalidzkich.
Aby skorzystać z usług doradcy ds. profilaktyki i promocji zdrowia oraz z pomiarów w kiosku profilaktycznym, wystarczy zapisać się przez strony internetowe oddziałów wojewódzkich NFZ lub przez Telefoniczną Informację Pacjenta – dzwoniąc pod bezpłatny i całodobowy numer 800-190-590.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.