Wakacje kredytowe to jedna form pomocy w obliczu wysokich rat kredytowych, które dotknęły Polaków wskutek podwyższania stóp procentowych. Stosowna ustawa w tej sprawie została opublikowana w Dzienniku Ustaw 14 lipca. W życie wejdzie po dwóch tygodniach, a zatem już w najbliższy piątek (29 lipca). Od tego dnia klienci banków będą mogli składać wnioski o zawieszenie płatności rat.
Wejście w życie ustawy pod koniec miesiąca sprawia, że klienci płacący raty na początku miesiąca (np. 1 sierpnia) muszą się spieszyć, jeśli chcą zawieszenia płatności najbliższej raty.
Wakacje kredytowe - ile czasu ma bank na potwierdznie wniosku?
Warto przy tym pamiętać, że wakacje kredytowe przewidziano jedynie dla osób, które spłacają hipotekę finansującą zakup mieszkania lub domu, w którym mieszkają. Nie ma możliwości uzyskania wsparcia w sytuacji, gdy zaciągnęliśmy kredyt na mieszkanie czy dom, które wynajmujemy innym osobom.
Jak podkreślała ostatnio minister finansów Magdalena Rzeczkowska, wakacje kredytowe nie są uzależnione od decyzji banku, a przysługują z mocy prawa. Wystarczy, że wniosek zostanie złożony w odpowiednim terminie. Musi on posiadać oświadczenie, że dotyczy nieruchomości, która służy do zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Dokument składany jest pod rygorem odpowiedzialności karnej.
Czytaj także: Tego jeszcze nie było. 500 plus dla małżeństw
Bank ma 21 dni na potwierdzenie wniosku, licząc od dnia jego doręczenia. Jednak to czysta formalność, bo ustawa jasno wskazuje, iż brak potwierdzenia nie wpływa na rozpoczęcie zawieszenia spłaty kredytu. Trzeba jednak pamiętać, że dla każdego miesiąca zawieszenia trzeba złożyć osobny wniosek.
Jak często możemy skorzystać z wakacji kredytowych? Spłatę kredytu możemy zawiesić od 1 sierpnia 2022 roku do 30 września 2022 roku (maksymalnie dwa miesiące), od 1 października 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku (również maksymalnie na dwa miesiące) oraz w całym 2023 roku (maksymalnie jeden miesiąc na kwartał). Zawieszenie rat skutkuje tym, że zostaną one automatycznie przerzucone na koniec spłacania kredytu, co wydłuży tym samym cały okres kredytowania.
Wakacje kredytowe - kiedy złożyć wniosek?
Obecnie banki nie przyjmują jeszcze wniosków ws. wakacji kredytowych, bo żądana ustawa nie weszła jeszcze w życie. Jednak większość instytucji szykuje się na najbliższy piątek.
PKO Bank Polski udostępni klientom stosowne dokumenty 29 lipca, podobnie jest w przypadku Banku Pekao. Wnioski będzie można składać online poprzez serwisy bankowe, aplikację, jak i osobiście w placówkach bankowych.
Również od piątku wnioski przyjmować będą Santander Bank Polska, mBank, ING Bank Śląski, BNP Paribas Bank Polska, Getin Noble Bank, Alior Bank i Bank Millennium. W przypadku mBanku nie będzie można tego zrobić przez aplikację mobilną, więc pozostaje skorzystanie z placówki bankowej albo zwykłego serwisu internetowego.
Banki obrały jednak różną strategię dotyczącą zawieszenia sierpniowej raty kredytu. ING Bank Śląski wymaga od klientów, by złożyli wniosek dzień przed płatnością zawieszanej raty. Jeśli np. moment spłaty wyznaczony jest na 2 sierpnia i dopiero wtedy złożymy wniosek, to nie będzie możliwości zawieszenia sierpniowej raty.
Bank Pekao zapewnia, że jeśli klient złoży wniosek o zawieszenie raty w dniu jej płatności, to pobrane pieniądze zostaną mu zwrócone na konto. Za to Bank Millennium podkreśla, by klienci składali dokumentację do godz. 19 w dniu płatności raty.
Przedstawiciele banków podkreślają jednak zgodnie, że najlepiej złożyć dokumentację jak najwcześniej, czyli już 29 lipca.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.