29 lipca w życie wchodzi ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Na jej mocy wprowadzone zostaną wakacje kredytowe, które mogą dotyczyć jednej umowy zawartej w złotych polskich w celu nabycia nieruchomości przeznaczonej na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.
Wakacje gwarantują nam przerwę od rat kredytowych. W sumie można od nich odpocząć przez osiem miesięcy:
- po 2 miesiące w trzecim i czwartym kwartale 2022 r.
- po 1 miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 r.
Wakacje kredytowe dotyczą zarówno kapitałowej, jak i odsetkowej części kredytu. Terminy na spłatę rat zostaną przedłużone bez żadnych dodatkowych odsetek. Z tego rozwiązania mogą skorzystać między innymi ci, którzy mają problemy ze spłacaniem kredytu w obecnych czasach.
Kto może skorzystać z wakacji kredytowych? By wniosek został zaakceptowany, trzeba spełnić dwa warunki:
- zawrzeć umowę kredytu hipotecznego przed 1 lipca 2022 r. oraz
- zakończyć okres kredytowania co najmniej po upływie 6 miesięcy od tej daty.
Czytaj także: Wakacje w Chorwacji? Spore ułatwienie dla Polaków
Wakacje kredytowe. O tym musisz pamiętać
Spłata kredytu, jak spostrzegł Rzecznik Finansowy, zostaje zawieszona na okres lub okresy wskazane we wniosku z dniem doręczenia tego dokumentu.
Kluczowy dla możliwości skorzystania z wakacji kredytowych jest więc moment doręczenia wniosku. W związku z tym Rzecznik Finansowy zwraca uwagę, żeby zachowywać potwierdzenie nadania lub osobistego złożenia wniosku w oddziale banku - zaznacza urząd.
Jakie jeszcze rady ma Rzecznik Finansowy? - Jeżeli wniosek składany jest do banku w wersji papierowej, za pośrednictwem operatora pocztowego, warto wysłać wniosek listem poleconym za potwierdzeniem odbioru i zachować dowód nadania wniosku - podkreślono.
Jeżeli wniosek składany jest w formie papierowej, w oddziale banku, warto zadbać o to, aby otrzymać pisemne potwierdzenie przyjęcia wniosku przez pracownika banku - podsumowano.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.