Wtorkowe posiedzenie Rady Ministrów zaplanowano na godzinę 11:00. Porządek obrad przewiduje m.in. pochylenie się nad tematem projektu ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom.
Czytaj także: Nagranie z pierwszej komunii. Internauta: "Nie wierzę"
Projekt ustawy zakłada m.in. wprowadzenie tzw. wakacji kredytowych w 2022 i 2023 roku. Kredytobiorca mógłby skorzystać z tego rozwiązania przez dwa miesiące w każdym z dwóch ostatnich kwartałów 2022 roku i przez miesiąc w każdym kwartale 2023 roku.
Czym byłyby takie wakacje kredytowe? Polegałyby one na zawieszeniu obowiązku dokonywania płatności, do których kredytobiorca jest zobligowany na podstawie zawartej umowy o kredyt hipoteczny, niebędący kredytem walutowym.
Co ważne, okres zawieszenia wykonywania umowy nie jest traktowany jako okres kredytowania, dlatego okres kredytowania oraz wszystkie terminy przewidziane w umowie kredytu, będą ulegały stosownemu przedłużeniu - spostrzega tvn24.pl.
Od kiedy wakacje kredytowe?
Na razie nie wiadomo, kiedy dokładnie wakacje kredytowe mogłyby wejść w życie. Nie znamy też ostatecznego kształtu projektu dotyczącego tego rozwiązania.
Fundusz Wsparcia Kredytobiorców ma natomiast być bardziej przyjazny dla zainteresowanych. Plany są takie, by wprowadzić usprawnienia w przekazywaniu wniosków o wsparcie.
Wspomniany fundusz został stworzony w 2016 roku. Wszystko po to, by pomagać kredytobiorcom w trudnej sytuacji finansowej. To rozwiązanie pozwala na uzyskanie wsparcia na spłatę kredytu w wysokości nie większej niż 2 tys. zł miesięcznie przez trzy lata.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.