Świadczenie honorowe to specjalny, dożywotni dodatek dla najstarszych seniorów, którzy ukończą 100 lat. Wszystkie osoby starsze otrzymują je niezależnie od wysokości swoich emerytur. Problem w tym, że jest ono wydawane na bazie przepisów z lat 70. ubiegłego wieku. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej postanowiło to zmienić, chcąc zagwarantować je ustawowo.
Czytaj także: Czternasta emerytura nie dla wszystkich. Kto ją otrzyma?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Problem ze świadczeniem dla seniorów. Kłótnia między ministrami
Jak donosi "Fakt", szczegółowa analiza zapisów pozwoliła znaleźć lukę. Otóż obecnie świadczenie honorowe jest wypłacane w wysokości tzw. kwoty bazowej, która wynosi 6246,13 zł. Nie jest ono waloryzowane, więc jeśli senior osiągnie 100 lat, będzie otrzymywał świadczenie we wskazanej wcześniej wysokości do końca życia.
Zobacz również: ZUS wyliczył, ile emeryci skorzystają na wyroku TK. Padły kwoty
Problem ten zauważyła minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz, dlatego resort rodziny postanowił zmienić tę kwestię w nowych przepisach. Zakładają one, że wszystkie osoby, które osiągną 100 lat lub już ukończyły ten wiek, będą mieć wypłacane świadczenie honorowe w takiej samej wysokości i co roku będzie ono waloryzowane 1 marca.
Przyjęcie powyższego mechanizmu ustalania wysokości świadczenia honorowego z jednej strony zapewni, że świadczenie honorowe corocznie będzie wzrastać, analogicznie jak świadczenia emerytalno-rentowe, z drugiej zaś zapewni wysokość świadczenia jednakową dla wszystkich osób uprawnionych, niezależnie od momentu ukończenia 100 lat życia - cytuje "Fakt" w uzasadnieniu do projektu ustawy.
Resort finansów odpowiedział jednak, że "projekt ustawy miał zmieniać wyłącznie podstawę prawną wypłaty świadczenia bez zmian w wysokości świadczenia". Mało tego, będzie generował 20 mln złotych dodatkowych kosztów dla budżetu państwa. Sprawa świadczenia ma zostać rozstrzygnięta na posiedzeniu rządu.
Zobacz również: Horror w Szczecinie. 15-latek postrzelił 17-latkę!
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.