Służba celno-skarbowa należy do grupy służb mundurowych i podlega pod Ministerstwo Finansów. Do obowiązków celnika należy przede wszystkim kontrola towarów, które wyjeżdżają z Polski oraz tych, które mają zostać wwiezione do kraju.
Praca celników to z pewnością niełatwe i odpowiedzialne zajęcie. Straż celna stale musi mierzyć się z próbami oszustw, a trudne sytuacje są dla niej na porządku dziennym. Wysokie wymagania stawiane przed funkcjonariuszami są jednak sowicie wynagradzane.
Dolnośląska KAS szuka pracowników. Ile zarabiają celnicy?
Dolnośląski oddział Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) poszukuje pracowników. Rekrutacja na wolne etaty do służby celnej trwa tylko do 12 października. To ostatnie dni, by spróbować swoich sił. Ile można zarobić?
Czytaj także: Wyciekły zarobki. Spójrzcie, jaką ma emeryturę
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nowozatrudnieni celnicy mogą liczyć na pensję w wysokości nawet od 4,8 tys. zł do 5,2 tys. zł "na rękę" miesięcznie, jeśli wliczy się w nią wszystkie podatki - podaje wrocławskie wydanie "Eski". Funkcjonariuszom przysługuje cały szereg przywilejów.
Mowa tu m.in. o trzynastej pensji, nagrodach jubileuszowych, dofinansowaniach wypoczynku czy zajęć sportowych, a nawet dopłatach do zakupu okularów. Ponadto po 15 latach pracy celnikom przysługuje dodatkowy urlop, a już po 25 mogą oni przejść na emeryturę.
Funkcjonariuszem służby celno-skarbowej nie może jednak zostać każdy. Aby pomyślnie przejść rekrutację trzeba mieć polskie obywatelstwo, co najmniej średnie wykształcenie, czy posiadać zaświadczenie o niekaralności. Należy także przejść odpowiednie badania.