Hiszpańskiej policji udało się przejąć złotą scytyjską biżuterię skradzioną z ukraińskiego muzeum. Wartość odzyskanych ozdób oszacowano na około 60 milionów euro (270 mln złotych).
Biżuteria powstała między VIII, a IV wiekiem przed naszą erą. Sprawcy próbowali przemycić ją z Ukrainy i sprzedać w Hiszpanii.
Z dostępnych informacji wynika, że odzyskano 11 naszyjników, bransolet i kolczyków, które były w latach 2009 - 2013 wystawiane przez jedno z kijowskich muzeów. Nie podano jednak, o które muzeum chodzi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Fałszerze przygotowali dokumenty, z których wynikało, że złote wyroby należały do cerkwi prawosławnej.
Aresztowano podejrzanych
Policja aresztowała trzech obywateli Hiszpanii i dwóch Ukraińców. Podejrzani są o pranie brudnych pieniędzy i tworzenie siatki przestępczej zajmującej się nielegalnym eksportem dóbr kultury z Ukrainy.
Warto podkreślić, że śledztwo w sprawie kradzieży i przemytu rozpoczęło się, kiedy policja odkryła, że przed dwoma laty doszło do prywatnej transakcji kupna jednego z przemyconych dzieł.
Czytaj także: Niesamowite odkrycie w kościele. To wyjątkowy pakunek
Kim byli Scytowie?
Scytowie to irański lud koczowniczy. Zamieszkiwali oni olbrzymie stepy ciągnące się od Dunaju na zachodzie, po góry Ałtaj na wschodzie i Kaukaz na południu. Co ciekawe, Scytowie pojawiali się także na obszarze dzisiejszej Polski.
Początkowo sądzono, że ich wyprawy miały charakter wyłącznie grabieżczy. Jednak dziś wiemy, że Scytowie nie tylko plądrowali, rabowali i niszczyli, ale również zamieszkiwali nasze terytoria. Potwierdza to grodzisko odkryte we wsi Chotyniec, w województwie podkarpackim.
Źródło: Reuters, BBC, PAP, Nexta, national-geographic