Mir, czyli rosyjski system stworzony z myślą o rozliczaniu kart płatniczych, już kilka dni temu zderzył się z kolejnym problemem - tureckie banki Isbank oraz Denizbank zawiesiły współpracę z jego operatorem, czyli Krajowym Systemem Kart Płatniczych (NSPK).
Czytaj także: Putin sięgnie po broń atomową? Gen. Koziej: Nie wykluczałbym
Jak ostatnio informował PAP, w ślad za Turcją banki w Armenii, Wietnamie i Kazachstanie przestały honorować karty rosyjskiego systemu płatniczego Mir
Teraz służba prasowa Uzcard - uzbeckiego centrum procesowania danych poinformowała, że rosyjskie karty nie będą obsługiwane przez bankowość tego kraju. Oficjalnym powodem takiej decyzji są problemy techniczne.
Informujemy, że w związku z niezbędnymi procedurami technicznymi przeprowadzanymi po stronie uczestnika systemu płatności Uzcard, od godz. 9:00 23 września 2022 r. zawiesza obsługę kart Mir kart z oznaczeniem wspólnym Uzcard - "Mir" za granicą" - głosi komunikat międzybankowego systemu płatniczego Uzcard.
Przypomnijmy, że Mir miał stanowić dla Rosjan alternatywę po tym, jak swoje usługi w Rosji zawiesiły Visa i Mastercard. Sankcje zostały wprowadzone po rozpoczęciu brutalnej wojny przez armię Władimira Putina w Ukrainie.
Mir działa od 2015 roku. Ma marginalne znaczenie
System płatniczy Mir utworzono w roku 2015, gdy w odpowiedzi na okupację Krymu przeciwko Rosji zaczęto wprowadzać pierwsze sankcje, jednak system, który rozwijany jest od połowy poprzedniej dekady, wciąż nie zdołał się przebić na międzynarodowym rynku i pozostaje rozwiązaniem o marginalnym znaczeniu.
System Mir jest obecnie akceptowany w kilku krajach sojuszniczych Rosji, między innymi w Iranie, Korei Północnej, na Kubie czy Białorusi.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.