2022 rok przyniósł wypłatę kolejnych czternastek dla seniorów. Zostały one przyznane po raz drugi w historii polskiego systemu emerytalnego. Dodatek w pełnej wysokości został wypłacony tym, których renta lub emerytura jest niższa niż 2900 zł brutto.
Jeżeli ten pułap został przekroczony, to wówczas czternastka była uszczuplana. Dużo wyższa emerytura oznaczała brak dodatkowego świadczenia. Wszystko za sprawą tego, że rząd chciał wesprzeć jedynie najbardziej potrzebujących seniorów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Do takich poczynań polskich władz odniósł się dr Tomasz Lasocki, ekspert ds. ubezpieczeń społecznych z Uniwersytetu Warszawskiego. Uważa on, że zastosowano kryterium sprzeczne z konstytucją.
To kryterium jest sprzeczne z konstytucyjną zasadą równości i nie oddziela bogatszych i uboższych, tylko wskazuje osoby z niższą i wyższą emeryturą - powiedział "Super Expressowi".
Walka o czternastkę w sądzie?
Pokrzywdzeni w kontekście czternastych emerytur mogą odwoływać się do sądu. Nie każdy może jednak to uczynić. Kto znajduje się na przegranej pozycji? - Jeśli po zmniejszeniu dodatku ZUS przysłał komuś stosowną decyzję, jest obecnie za odwołanie za późno. Warto jednak przypilnować wypłaty oraz decyzji w roku 2023 - przekazał Lasocki.
Jeśli zaś ktoś wcale nie dostał czternastki ani decyzji, powinien złożyć w ZUS wniosek o wypłacenie tego świadczenia. W razie otrzymania decyzji z odmową, będzie mógł w sądzie domagać się zbadania czternastki pod kątem konstytucyjności - podsumował ekspert ds. ubezpieczeń społecznych.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.