Zdarza się, że przez nieuwagę podczas zakupów przyjmiemy uszkodzony banknot, którego nie będą chcieli od nas przyjąć sprzedawcy w kolejnym sklepie.
Co robić w takiej sytuacji, by nie zostać stratnym z plikiem nieprzydatnych banknotów w portfelu? Wystarczy poznać kilka zasad wymiany pieniędzy, które zebrał Głos Wielkopolski.
Jeśli zdarza się, że mamy poniszczone banknoty, warto udać się z nimi do kasy w dowolnym banku. Gdy zniszczona powierzchnia będzie niewielka, pracownik banku powinien wymienić nam pieniądze bez żadnego problemu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Gorzej sytuacja wygląda w przypadku sporych zniszczeń. Kiedy pieniądz będzie uszkodzony, spada jego wartość. Zniszczenia od 45 do 75 procent powierzchni powodują spadek wartości danego nominału nawet o połowę.
W przypadku większych uszkodzeń może zajść konieczność wysłania banknotu do NBP. Warto pamiętać, że nie zawsze otrzymamy 100% wartości zniszczonego banknotu - przestrzegają autorzy tekstu w Głosie Wielkopolskim.
I dodają, że można wysłać zniszczone pieniądze wraz z dołączonym specjalnym wnioskiem bezpośrednio do Centrali NBP przesyłką pocztową lub kurierską.
Trzeba jednak pamiętać, że zasada ta zadziała tylko w przypadku polskiej waluty. Zniszczone banknoty euro wymienić można za to w upragnionych do tego oddziałach banku centralnego.