Obowiązek opłacania abonamentu RTV jest kontrolowany przez urzędników Poczty Polskiej. Często pracują oni w terenie, a po przyjściu do konkretnego przedsiębiorstwa czy gospodarstwa domowego powinni oni okazać odpowiednią legitymację służbową. Za nieopłacanie abonamentu grozi kara w wysokości nawet 819 zł.
Uprawnione do zwolnienia z opłat abonamentowych są:
- osoby, które ukończyły 75 rok życia,
- osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej,
- weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
- osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co zrobić, aby otrzymać zwolnienie z abonamentu RTV?
Osoby, które spełniają którąkolwiek z powyższych przesłanek muszą złożyć właściwe oświadczenie w placówce Poczty Polskiej. Jego treść należy poświadczyć odpowiednimi dokumentami.
Czytaj także: Nie zapłaciła abonamentu. Zabrali jej pieniądze z konta. "Śmieją się z takich, jak ja"
Jak informuje Poczta Polska, najprościej sprawa wygląda w przypadku osób, które przekroczyły 75. rok życia. Pozostałe osoby, którym przysługuje zwolnienie muszą udać się na pocztę i okazać dokument poświadczający ich status.
Przykładowo osoby bezrobotne muszą okazać dokument z urzędu pracy, który poświadcza, że nie wykonują pracy zarobkowej.
Czytaj także: Ruszają masowe kontrole w mieszkaniach w Polsce. Za nieprawidłowości grozi duży mandat
Z kolei w przypadku osób pobierających emeryturę niższą od połowy przeciętnego wynagrodzenia, konieczne jest pokazanie dokumentów z organu emerytalno-rentowego (ZUS, KRUS), który wskazuje wysokość emerytury w danym roku.
Zwolnienia od opłat abonamentowych przysługują od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono w placówce pocztowej oświadczenie oraz przedstawiono dokumenty potwierdzające uprawnienie do tych zwolnień.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.