Wczasy pod gruszą są dofinansowaniem wypoczynku ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Tworzą go firmy zatrudniające co najmniej 50 pracowników. Co istotne, dofinansowanie może być przeznaczone na dowolny rodzaj wypoczynku, a pracownik nie jest zobowiązany przedstawiać pracodawcy żadnych rachunków związanych z wyjazdem.
Ponadto na decyzję o przyznaniu dofinansowania mają wpływ nie tylko zarobki, ale również kryteria takie jak sytuacja życiowa, rodzinna oraz materialna pracownika.
Pracodawca określa w regulaminie ZFŚS szczegółowe zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z ZFŚS oraz zasady przeznaczania środków funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kto może skorzystać z wczasów pod gruszą?
Ustawodawca określił, że ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych mogą korzystać pracownicy oraz członkowie ich rodzin, byli pracownicy – emeryci i renciści oraz ich rodziny, a także wszelkie inne osoby, którym pracodawca umożliwił korzystanie ze środków ZFŚS, na przykład w regulaminie funduszu.
Przyznanie dofinansowania odbywa się wyłącznie na wniosek pracownika. Z założenia wczasy pod gruszą mają stanowić wsparcie dla osób najbardziej potrzebujących, jednak na mniejsze kwoty często mogą liczyć również pracownicy będący w lepszej sytuacji materialnej.
Dlatego wysokość pomocy finansowej wyliczana jest indywidualnie dla każdego pracownika. Świadczenie nie ma z góry określonej kwoty.
Istotne jest także to, że świadczenie można otrzymać jedynie w sytuacji, w której pracownik weźmie 10 dni nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego (14 dni kalendarzowych urlopu).
Czytaj także: Chcą płacić nawet 5000 złotych na rękę. Chętnych brak
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.