W kampanii do tegorocznych wyborów parlamentarnych kwestia wieku emerytalnego była jednym z motywów przewodnich. Rząd Prawa i Sprawiedliwości wytykał Koalicji Obywatelskiej i PSL decyzję sprzed 11 lat o jego podniesieniu, jednocześnie samemu oferując tzw. emerytury stażowe. Kandydaci KO zapewniali natomiast, że wiek emerytalny nie ulegnie zmianie.
To oznacza, że reguły dotyczące przejścia na emeryturę pozostają niezmienne. W przypadku kobiet takie prawo pojawia się po ukończeniu 60. roku życia i przepracowaniu co najmniej 20 lat. Mężczyźni muszą przekroczyć wiek 65. rok życia, a także przepracować co najmniej 25 lat.
Czytaj także: Trzeba podnieść wiek emerytalny? Niepokojące prognozy
Sprawdź, czy masz prawo do wcześniejszej emerytury
Jednocześnie w naszym kraju istnieje wiele zawodów, które otrzymują możliwość skorzystania z prawa do wcześniejszej emerytury. Takie rozwiązanie jest stosowane z wielu powodów. Należą do nich m.in. niebezpieczne czynności wykonywane w trakcie pracy czy też wysoka szkodliwość warunków w miejscu pracy.
Jakie zawody pozwalają na przejście na wcześniejszą emeryturę? Wśród nich znajdziemy m.in.:
- Górników pracujących pod ziemią - 25 lat pracy dla mężczyzn, po przepracowaniu co najmniej 5 lat pod ziemią;
- Hutników - warunek 15 lat pracy w szkodliwych warunkach, przejście na emeryturę 5 lat wcześniej;
- Pracowników fabryki stali - przepracowane 15 lat pracy w szkodliwych warunkach, przejście na emeryturę 5 lat wcześniej;
- Ratowników górskich - 10 lat pracy, wiek: 50 lat dla kobiet / 55 lat dla mężczyzn;
- Pracowników kolei - wymóg 15 lat doświadczenia w pracy przy przepracowaniu co najmniej 20 lat (kobiety) lub 25 lat (mężczyźni). Emerytura wcześniejsza o 5 lat;
- Służby mundurowe - przepracowane 15 lat pracy w momencie rozpoczęcia pracy po 1 stycznia 2013 r. W innych przypadkach - 25 lat doświadczenia.
Media, reklama, zakupy - Twoja opinia jest dla nas ważna. Wypełnij ankietę i wypowiedz się już dziś.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.