Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

WEDEW – woda wszędzie

1

WEDEW, czyli innowacyjne rozwiązanie opracowane przez firmę Skysource, jest w stanie z odpadów żywnościowych i drzewnych wyprodukować świeżą wodę. Woda pitna powstaje w procesie kondensacji powietrza, a cały system znajduje się… w kontenerze dostawczym.

WEDEW – woda wszędzie
WEDEW to innowacyjne rozwiązanie opracowane przez firmę Skysource. Zdj. ilustracyjne (Getty Images, Stefania Pelfini, La Waziya Phot)

Woda pitna 

W czasach rozwiniętej technologii nawet około miliard ludzi żyjących na ziemi nie ma dostępu do wody zdatnej do picia. W celu pozyskiwania wody inwestuje się w budowę systemów kanalizacyjnych, jednak nie w każdym miejscu można je faktycznie utworzyć. Jednak kanalizacja nie jest doskonała, mimo tego, że jest w dużym stopniu rozwiązaniem problemu braku wody. Często okazuje się zawodna, szczególnie w obliczu ryzyka katastrof naturalnych, mogących pozbawić wody miliony ludzi. 

Woda z powietrza

Mając taką wiedzę i świadomość tego, co może nas czekać, różne koncerny technologiczne od lat szukają innego sposobu, umożliwiającego pozyskanie wody z powietrza - oczywiście w oparciu o wykorzystanie zjawiska kondensacji. Nic więc dziwnego, że pierwsze generatory wody w zminiaturyzowanej wersji zaczęły przybierać realną formę. Tak właśnie powstał WEDEW. Czym właściwie jest WEDEW i jak funkcjonuje?

Produkcja wody

WEDEW to nazwa urządzenia, które będzie miało istotne znaczenie dla całego środowiska. W obecnych czasach, kiedy woda staje się coraz bardziej cennym surowcem, na ratunek przychodzi właśnie WEDEW. Razem z nieustannymi zmianami klimatu, woda jest jeszcze bardziej wartościowa. Dzięki WEDEW jest duża nadzieja, że ludziom nie będzie brakowało wody. 

Generator wody

WEDEW powstał z inicjatywy firmy Skysource i jest mobilnym generatorem, który potrafi wytwarzać wodę ze źródła, o którym często się zapomina. A wytwarzanie wody z powietrza jest jak najbardziej możliwe. Jak działa to niezwykłe urządzenie? 

System wydaje się z pozoru bardzo prosty - przynajmniej, jeśli chodzi o same zasady funkcjonowania. Do maszyny, wyglądającej jak ogromny kontener, wrzuca się tak zwane materiały roślinne, czyli zrębki, łupiny po orzechach lub skórki owoców. Zawartość pojemnika zostaje podgrzana przez specjalne urządzenie, uwalniając jednocześnie podczas tego zabiegu parę wodną bezpośrednio do powietrza. W dalszej kolejności maszyna zaczyna skraplać parę - w ten właśnie sposób powstaje woda zdatna do picia. W ciągu jednej doby nowoczesny generator może wyprodukować nawet 2 tysiące litrów świeżej wody. 

To nie wszystkie zalety tego urządzenia. Mimo tego, że technologia nie jest zupełną nowością, to dotychczas projekty tego typu wiązały się z wysoką emisją dwutlenku węgla. WEDEW zaś wyróżnia się niską emisją dwutlenku węgla do atmosfery. 

WEDEW - jak wygląda to urządzenie?

Całe urządzenie jest stosunkowo niewielkie. System generowania wody, włącznie z akumulatorem i modułem chłodniczym znajduje się w specjalnym pojemniku o wielkości 12-metrów. To w jego zasięgu istne powstają cuda.

WEDEW w Ugandzie

System generowania wody będzie idealnym rozwiązaniem na obszarach, które od lat cierpią z powodu deficytu wody. Można go również wykorzystać na terenach, gdzie zachodzi problem z samą jej jakością.

Przed 2 laty, w roku 2020, Skysource wraz ze Światowym Programem Żywności rozpoczęli współpracę, której celem jest zainstalowanie generatora w obozie dla uchodźców zlokalizowanym w Ugandzie. 

WEDEW nagrodzony

WEDEW wraz z minimalną emisją dwutlenku węgla doceniło wielu ekspertów i naukowców. Ten innowacyjny pomysł wyróżniono nagrodą Water Abundance XPRIZE. Doceniono go właśnie przede wszystkim za wykorzystanie tak efektywnego energetycznie rozwiązania. Nagrodę wyznaczono dla zespołu, który będzie w stanie zebrać minimum 2 tys. litrów wody z atmosfery, wykorzystując do tego tylko odnawialne źródła energii (OZE). Był przy tym podany także próg kosztów - 2 centy (około 7 gr) za litr - co było dodatkowym wyzwaniem. Jednak udało się - twórcy WEDEW spełnili wyznaczone warunki, a nawet zrobili coś więcej. Ich urządzenie nie emituje CO2, a wręcz przyczynia się do jego zmniejszenia. Autorzy projektu zapewniają, że będzie on w stanie funkcjonować niezależnie od klimatu.

Zobacz także: Jak Polska może poradzić sobie z suszą? Zgorzelski: Nie mamy polityki retencyjnej
Autor: SSŃ
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 21.11.2024 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nakaz aresztowania Netanjahu. "Istotny krok w kierunku sprawiedliwości"
Zmasowane ataki Izraela na Liban. Ponad 47 zabitych
Wrocławski McDonald's podbija sieć. Kolorowe neony, światła i tłumy klientów
Zobaczył tygrysa pod domem. Przerażające nagranie z Chin
Ukraiński recydywista w Sopocie. Pokazał policjantom fałszywe prawo jazdy
Trzaskowski: Na spotkania w prekampanii jeżdżę prywatnym samochodem, urlopu nie planuję
Wypadek na roli. Nogę mężczyzny wciągnęła maszyna
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Ōkunoshima. Tajemnicza wyspa królików z mroczną przeszłością
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić