W tym roku, mimo obowiązywania Polskiego Ładu, podatek za rok 2021 rozliczymy jeszcze według starych zasad. Bez zmian pozostaje kwota wolna od podatku oraz progi podatkowe. Ponadto nadal obowiązuje zerowa stawka podatku dla osób do 26. roku życia.
PIT-y wypełni fiskus
W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, na podatników będą czekały już wypełnione deklaracje podatkowe. Będą one dostępne w systemie podatki.gov.pl. Jednak nie wszyscy obywatele mogą na to liczyć. Wstępnie będą wypełnione formularze PIT-37 i PIT-38 oraz dla osób, które nie osiągnęły przychodów z działalności gospodarczej PIT-28 i PIT-36.
Dokumenty przygotowane przez fiskusa będzie można zaakceptować lub odrzucić, by nanieść własne poprawki, jeżeli uznamy, że w rozliczeniu znalazły się błędne informacje. Wstępnie wypełnione PIT-y będą dostępne w e-Urzędach Skarbowych od 15 lutego.
Zgodnie z prawem na rozliczenie ze skarbówką mamy czas od 15 lutego do 30 kwietnia. W tym roku ostateczny dzień rozliczenia wypada w sobotę, oznacza to, że termin zostaje przesunięty na następny dzień roboczy — w tym przypadku 2 maja.
Trzeba jednak pamiętać, że osoby rozliczające się według ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zeznania roczne (PIT-28 oraz PIT-28S) składają po zakończeniu roku podatkowego w terminie od 15 lutego do końca lutego — wskazuje resort finansów.
Kiedy zwrot podatku?
Zgodnie z ustawą Ordynacją podatkową nadpłata podatku podlega zwrotowi w terminie 45 dni od dnia złożenia zeznania w formie elektronicznej, a w przypadku złożenia w formie papierowej – w ciągu 3 miesięcy – przekazuje w rozmowie z Radiem ZET Ministerstwo Finansów.
Zatem osoby, które rozliczą się w pierwszym możliwym terminie, tj. 15 lutego, otrzymają zwrot nadpłaconego podatku maksymalnie do końca marca. Najdłużej oczekiwać będą osoby, które wybiorą tradycyjną formę rozliczenia i będą z tym zwlekać do ostatniej chwili - wówczas zwrot podatku nastąpi do końca sierpnia, dodaje Radio Zet.