Koniec czerwca przyniósł ważne informacje z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na stronie internetowej tego resortu poinformowano o rozpoczęciu konsultacji założeń ustawy medialnej.
Dotychczasowy system finansowania nie gwarantuje stabilności mediów. Proponujemy likwidację abonamentu na rzecz finansowania mediów publicznych z budżetu państwa. Nie oznacza to jednak wprowadzenia dodatkowego opodatkowania - zaznaczono w komunikacie.
Projekt ustawy ma być gotowy pod koniec 2024 roku. Tymczasem KRRiT zadecydowała już w sprawie abonamentu RTV na 2025 rok.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Abonament RTV. Ile wyniosą stawki w 2025 roku?
Ile będzie trzeba płacić za abonament w 2025 roku?
- Opłata za 1 miesiąc za radioodbiornik wynosi 8,70 zł miesięcznie (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 104,40 zł).
- Opłata za 1 miesiąc za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wynosi 27,30 zł miesięcznie (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 327,60 zł).
Użytkownicy odbiorników, którzy do 25 stycznia 2025 r. uiszczą opłatę abonamentową za cały rok, otrzymują 10-procentową zniżkę. Przez cały rok można również skorzystać z pozostałych zniżek z tytułu wnoszenia opłat za okres dłuższy niż 1 miesiąc - czytamy na stronie internetowej Poczty Polskiej.
Niektóre osoby są zwolnione z abonamentu RTV. Chodzi choćby o Polaków, którzy skończyli 75. rok życia. Do tego dochodzą między innymi osoby niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15 proc. czy też te, które ukończyły 60 lat oraz mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym, ogłaszanego przez Prezesa GUS. Wyjątków jest jednak więcej, a można je znaleźć na stronie Poczty Polskiej.
Czytaj także: Koniec płacenia gotówką coraz bliżej? Oto wymowny sygnał
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.