Czym jest renta wdowia? To nic innego jak świadczenie dla osób, które są już na emeryturze i stracili małżonka lub małżonkę. Senior, który został sam, może pozostać przy swojej emeryturze lub zdecydować się na pobieranie 85 proc. emerytury zmarłej połówki.
Mężczyźni mają wyższe świadczenia, co sprawia, że druga opcja jest raczej bardziej korzystna dla wdów.
W 2022 roku Lewica zaproponowała zmiany w wypłacaniu renty wdowiej. Przedstawiona koncepcja zakładała, że senior po śmierci małżonka nadal będzie dostawać swoje świadczenie, a poza tym na jego konto trafiać będzie 50 proc. świadczenia zmarłej osoby.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Taka zmiana zasad ostatnio została ujęta przez PiS w "Dekalogu spraw polskich". Najprawdopodobniej dotychczas rządząca partia zaproponuje Sejmowi pracę nad nowymi zasadami ws. świadczenia, o czym donosi Radio ZET.
Koalicja Obywatelska jest tutaj mniej rozrzutna. Proponuje bowiem, by senior zachowywał swoją emeryturę i dostawał 25 proc. świadczenia po małżonku.
Czytaj także: Uczestnik programu "Jeden z dziesięciu" sprytnie odpowiedział Sznukowi. Nagranie jest hitem
Nawet 7,6 tys. zł dla seniorów
"Chociaż Nowa Lewica proponuje również, aby senior mógł wybrać czy korzystniejsze będzie dla niego zostawienie 50 proc. swojej emerytury i wzięcie całości świadczenia zmarłego małżonka, czy też zrobić odwrotnie, to całościowo takie świadczenie nie może być jednak wyższe niż 7600 zł" - podkreśla "Fakt".
Seniorzy generalnie mogą więc liczyć na spore zmiany. Czas jednak pokaże, w jakim kierunku zmierzą działania dotyczące renty wdowiej.