Legitymacja emeryta-rencisty jest niezwykle ważnym dokumentem dla wielu seniorów. Za sprawą tego "plastiku" uzyskują oni rozmaite ulgi, co oczywiście w istotny sposób odciąża ich budżet.
Jakie profity mają posiadacze takiej legitymacji? Przede wszystkim należy wskazać odliczenie kosztów zakupu przepisanych przez lekarza leków od podatku (powyżej 100 zł), zniżkę na leki, ale i zwolnienie z części opłat podczas rehabilitacji.
Emeryci i renciści uzyskują ponadto zniżki i ulgi w ośrodkach uzdrowiskowych i placówkach kultury, a także zniżki w teatrach, muzeach czy kinach. Jest też szansa na to, by załapać się na zwolnienie z abonamentu RTV. By jednak tak się stało, trzeba spełnić dodatkowe warunki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Abonamentu nie płacą seniorzy, którzy skończyli 75 lat. Na zwolnienie z tej opłaty mogą liczyć również m.in. starsi ludzie zaliczani do pierwszej grupy inwalidzkiej oraz weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi.
Czytaj także: Dramat syna Krawczyka w tramwaju. Ludzie wezwali karetkę
1 stycznia przyniesie zmiany. O tym muszą wiedzieć seniorzy
"Super Express" donosi, że od 1 stycznia 2023 roku nastąpi ważna zmiana w zakresie legitymacji dla emerytów i rencistów.
Legitymację, dotychczas wydawaną w formie plastikowej karty, będzie można otrzymać w formie elektronicznej za pośrednictwem aplikacji mObywatel - podano.
Wszyscy zainteresowani nowym rozwiązaniem będą mogli dodać legitymację do wirtualnego portfela w postaci dokumentu mLegitymacja. "Nie jest to jednak obowiązkowe - dotychczas wydane dokumenty zachowują ważność" - podkreśla "SE".
Z tego udogodnienia ucieszą się zatem "nowocześni" seniorzy. Ci, którzy posiadają smartfony, będą mogli korzystać z aplikacji. Zapewne wiele osób i tak pozostanie przy plastiku. Szczególnie wśród starszych nie brakuje bowiem zwolenników tradycyjnych rozwiązań.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.